Course Lecturer(s) Venue Day Time
Strategic Management (CBFW301) Dr.Ben Otchere -Ankrah ABT-3 Monday 7am - 10:00am
Theory and Design of Structures I (ARCH213) Michael Farkye Agyemang F-303 Monday 7am - 09:00am
Biochemistry I (Theory) (PHAS201) [Beta] William Kudzi, Dr E-103 Monday 7am - 10:00am
Econometrics l (ECON321) Anthony Amoah, Dr F-203 Monday 7am - 10:00am
Database Concepts I (COMP205) Clemence Kumavie F-401 Monday 7am - 10:00am
Enterpreneurship for Info. Tech (ITEC405) Joel Appiah E-204 Monday 7am - 10:00am
Public Administration (CBMG403) Kems O. Adu-Gyan F-201 Monday 7am - 10:00am
Engineering Economy (CENG397) Ivy Abu, Dr E-202 Monday 7am - 10:00am
Discrete Mathematics I (ITEC203) Regina Crabbe F-104 B Monday 7am - 10:00am
Medical Surgical Nursing IV (NSNG409) Shammah Oluwabori Omololu F-202 Monday 7am - 10:00am
Electronic Banking (CBBF309) Abel M. Agoba F-204 Monday 7am - 10:00am
Fundamentals of HRM (CBFW209) [Group A] Michael Ofori Ntow, Mr TRINITY HALL Monday 7am - 10:00am
Biological Foundation (PHAS107) [Alpha] Charles E. Annoh, Dr B2 Monday 7am - 10:00am
Pharmacology II (PHSC351) [Beta] Ivan Nyarko-Danquah, Peace Mawunyo Doe, Felix Ampadu B1 Monday 7am - 10:00am
Operations Research (COMP409) Frederick Gardiner E-203 Monday 7am - 10:00am
Advance Nursing I (Med-Surg) -Practical (NSNG207) [Group B] Mary Esi Wilson, Mrs. NDR (Block B) Monday 7am - 08:00am
Social Development & Film Production (COMM413) Abena Gyampo, Ms F-402 Monday 7am - 10:00am
Introduction to Mathematics l (ECON103) Daniel Offei F-101 A Monday 7am - 10:00am
Environmental Microbiology (CENG181) George Lutterodt, Dr F-103 A Monday 7am - 09:00am
Geotechnical Engineering (CENG467) Eric Adjei, Mr. E-304 Monday 7am - 10:00am
Ethnopharmacy (PHSC441) [Alpha] Naa Kwarley Quartey E-201 Monday 7am - 09:00am
Law of Taxation I (LAW311) Adjunct (Law) E-303 Monday 8am - 12:00pm
Law of Equity and Succession Law I (LAW403) Emmanuel Opare-Wiredu E-302 Monday 8am - 11:00am
Architectural History of Human Settlement (ARCH113) Frank Busumtwi F-304 Monday 8am - 10:00am
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [FASS-LAW] Isaac Boapeah, Evang E-301 Monday 8am - 10:00am
Inorganic and Physical Pharmaceutical Chemistry(Practical) (PHAD113) [Alpha] David N. Mintah, Bright S. Addy CHEMISTRY LAB Monday 8am - 11:00am
Life Management Skills (CUVL301) [ARC,CIE,ITEC,COMP] Bright S. Addy F-302 Monday 8am - 10:00am
Architectural Design IV [Studio Theory] (ARCH440) Michael Farkye Agyemang F-301 Monday 8am - 10:00am
Business Mathematics (CBFW101) Ferguson K. Gidiglo MLT-2 Monday 8am - 11:00am
Biochemistry I Practical (PHAD243) [Alpha A/B] Bright S. Addy BIOLOGY LAB Monday 8am - 11:00am
Pharmaceutical Dispensing I (Practical) (PHAD123) [Beta C/D] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu Microbiology Lab Monday 8am - 11:00am
Pharmaceutical Microbiology Practical (PHAD233) [Alpha C/D] John Antwi Apenteng, Esther Eyram Asare Yeboah Pharmaceutics Lab Monday 8am - 11:00am
International Trade (Elective) (ECON463) Anthony Panin, Prof F-102 B Monday 8am - 11:00am
Introduction to Environment & Development I (ENDS101) Johnie Nyametso, Dr F-104 A Monday 8am - 11:00am
Career Development Systems (CBHR403) Ophelia D Zungbey, Mrs MLT-8 Monday 8am - 11:00am
Advance Nursing I (Med-Surg) -Practical (NSNG207) [Group A] Mary Esi Wilson, Mrs. NDR (Block B) Monday 8am - 09:00am
Treasury Management (CBBF401) Joseph E. Tetteh MLT-6 Monday 8am - 11:00am
Introduction to Psychology (PSYC101) Worlali Nyaledzigbor Ms. F-101 B Monday 8am - 11:00am
Culture and Development (ENDS209) Ernest Koku, Dr F-103 B Monday 8am - 10:00am
Introduction to Elements of Social change (PHEA109) [To Be Arranged] BSLT 2 Monday 8am - 11:00am
The 20th Century Novel (ENGL401) Kwesi Quayson, Mr BSLT 3 Monday 8am - 11:00am
Architectural Design Theory I (ARCH233) Ninnette Quaofio F-303 Monday 9am - 11:00am
Biochemistry I (PHAD241) [BETA] Bright S. Addy E-201 Monday 9am - 11:00am
Research Methods for Psychologists (PSYC 315) Joseph Ocran, Dr F-103 A Monday 9am - 12:00pm
Text Analysis I (FREN314) Comfort Kokuma, Mrs F-102 A Monday 9am - 12:00pm
Human Relations in Organisation (CBHR407) Evans Sokro, Dr BSLT 1 Monday 9am - 11:00am
Corporate Governance & Administration (CBMG405) Dr.Ben Otchere -Ankrah ABT-3 Monday 10am - 01:00pm
Construction Technology V (ARCH327) M. J. Akuamoah-Boateng F-302 Monday 10am - 12:00pm
Introduction to Project Managment (ARCH417) Ivy Abu, Dr F-301 Monday 10am - 01:00pm
Architectural Professional Practice II (ARCH517) J. G. K. Abankwa LT C-01 Monday 10am - 12:00pm
Human Physiology and Pathophysiology I (PHAS205) Isaac Ekow Ennin, Rev. (Dr.), William Agbozo E-204 Monday 10am - 02:00pm
Social Structure of Modern Ghana (SOCI 212) Kwabena Boateng, Dr BSLT 5 Monday 10am - 01:00pm
Research Methods I (ECON311) Anthony Amoah, Dr F-203 Monday 10am - 01:00pm
Industrial Relations (CBHR303) Paa Ekow Quaye, Rev E-304 Monday 10am - 01:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [SAS-PAS] Cephas Narh, Dr TRINITY HALL Monday 10am - 12:00pm
Object oriented Programming in Java (COMP207) Joel Appiah F-401 Monday 10am - 01:00pm
Advanced Advertising (COMM309) Marian Tsegah, Dr F-204 Monday 10am - 01:00pm
French Proficiency (CUVL115) [ ECONS] Justice Sallah, Mr F-201 Monday 10am - 12:00pm
History and Philosophy of Social Work (SOWK 201) Bernice Essien, Mrs F-103 B Monday 10am - 01:00pm
Labour Economics (CBS) (ECON309) Edmund Kwablah MLT-10 Monday 10am - 01:00pm
Corporate Finance (CBBF301) Joseph E. Tetteh ABT-4 Monday 10am - 01:00pm
Management Information for Marketing (CBMK301) Kutu Adu, Dr MLT-4 Monday 10am - 01:00pm
International Finance (CBBF403) Abel M. Agoba F-202 Monday 10am - 01:00pm
Politico-Economic & Social Develop of African Countries in the context of Globalisation I (FREN319) Carlos Tetekpor, Dr F-104 B Monday 10am - 01:00pm
Surgical Nursing II (NSNG303) Judy Puplampu E-301 Monday 10am - 12:00pm
Science & Technology For Sustainable Development (CUVS 211) Isaac Ekow Ennin, Rev. (Dr.) E-203 Monday 10am - 12:00pm
Social Pharmacy (PHSC371) [Alpha] Naa Kwarley Quartey E-202 Monday 10am - 12:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [CBS - BKF/ MGT/ MKT] Kofi Frimpong E-103 Monday 10am - 12:00pm
Introduction to Advertising (COMM205) Abena Gyampo, Ms F-101 A Monday 10am - 01:00pm
Architectural Design I (ARCH140) Yaw Kuffuor Sarbeng F-304 Monday 11am - 01:00pm
French Proficiency (CUVL115) [ LAW] Cornelius Azasu, Mr E-302 Monday 11am - 01:00pm
Environmental Economics l (Elective) (ECON453) Anthony Panin, Prof F-102 B Monday 11am - 02:00pm
Financial Reporting (CBAC401) John Ackon MLT-6 Monday 11am - 02:00pm
Law of Banking (CBBF409) Abel M. Agoba MLT-8 Monday 11am - 02:00pm
Project Management (ENDS405) Ernest Koku, Dr F-104 A Monday 11am - 02:00pm
Immunology Theory (PHSC331) [Beta] John Antwi Apenteng B1 Monday 11am - 01:00pm
Inorganic and Physical Pharmaceutical Chemistry(Theory) (PHAD111) David N. Mintah, Philip Nortey, Prof B2 Monday 11am - 01:00pm
Data Comm & Comp Network (COMP403) Regina Crabbe F-101 B Monday 11am - 02:00pm
Biomedical Literature Review (PHSC403) [Alpha] Bright S. Addy, Felix Ampadu E-201 Monday 11am - 01:00pm
Advanced ICT CAD I (ARCH207) Ninnette Quaofio F-303 Monday 12pm - 02:00pm
Criminology & Penology I (Law415) Emmanuel Opare-Wiredu E-301 Monday 12pm - 03:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [FASS-ECON/EDS/ENG] Isaac Boapeah, Evang F-201 Monday 12pm - 02:00pm
Gender Studies (PSYC 319) Noble Osei-Bonsu, Mr F-103 A Monday 12pm - 03:00pm
Advance Nursing I (Med-Surg)- Theory (NSNG205) Shammah Oluwabori Omololu E-203 Monday 12pm - 01:00pm
Psychology (NSNG305) Worlali Nyaledzigbor Ms. E-303 Monday 12pm - 03:00pm
Principles of Management (NSNG403) Kofi Frimpong E-202 Monday 12pm - 03:00pm
Intermediate French I (UWFR201) Comfort Kokuma, Mrs F-102 A Monday 12pm - 03:00pm
Business Law (CBFW203) Lawyer Fred Asamoah E-103 Monday 12pm - 03:00pm
Business Law (CBFW203) Lawyer Fred Asamoah ABT-3 Monday 1pm - 04:00pm
Company Law I (LAW209) Vitus Gbang, Mr. E-302 Monday 1pm - 04:00pm
Architectural Design I (ARCH140) Yaw Kuffuor Sarbeng F-304 Monday 1pm - 03:00pm
Inorganic and Physical Pharmaceutical Chemistry(Practical) (PHAD113) [Beta] David N. Mintah, Bright S. Addy CHEMISTRY LAB Monday 1pm - 04:00pm
Theory in Urban Planning & Design I (ARCH325) M. J. Akuamoah-Boateng, Frank Busumtwi F-302 Monday 1pm - 04:00pm
Architectural Design Thesis (ARCH540) J. G. K. Abankwa, J. B. Nerquaye-Tetteh, Ivy Abu, Dr, Emmanuel Ofori-Sarpong LT C-01 Monday 1pm - 04:00pm
Biochemistry I Practical (PHAD243) [Beta E/F] Bright S. Addy BIOLOGY LAB Monday 1pm - 04:00pm
Pharmaceutical Dispensing I (Practical) (PHAD123) [Alpha A/B] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu Microbiology Lab Monday 1pm - 04:00pm
Pharmaceutical Microbiology Practical (PHAD233) [Beta G/H] John Antwi Apenteng, Esther Eyram Asare Yeboah Pharmaceutics Lab Monday 1pm - 04:00pm
Electronic Banking (CBBF309) Joseph E. Tetteh MLT-2 Monday 1pm - 04:00pm
Advanced Language Use and Structure I (FREN301) Justice Sallah, Mr F-104 B Monday 1pm - 04:00pm
Introduction to Social Development (SOWK103) Bernice Essien, Mrs F-103 B Monday 1pm - 04:00pm
International Business (CBMG303) Philip Asibu- Yartey F-202 Monday 1pm - 04:00pm
Economic Growth and Development I (ECON319) Adusei Jumah, Prof F-203 Monday 1pm - 04:00pm
Statistical Methods (PHAD271) [ALPHA] Oduro-Yeboah, Rev E-201 Monday 1pm - 04:00pm
Selling and Sales Management (CBMK303) Victor Achiriga ABT-4 Monday 1pm - 04:00pm
Pharmacology II (PHSC351) [Alpha] Ivan Nyarko-Danquah, Peace Mawunyo Doe, Felix Ampadu B1 Monday 1pm - 04:00pm
Industrial Pharmacy Practice I (PHSC361) [Beta] Philip Nortey, Prof B2 Monday 1pm - 03:00pm
Marketing Research (CBMK307) Peter Anabila E-304 Monday 1pm - 04:00pm
PR Writing (COMM405) Marian Tsegah, Dr F-204 Monday 1pm - 04:00pm
Introduction to Print Journalism (COMM209) Kofi Akpabli, Mr F-402 Monday 1pm - 04:00pm
Water Supply and Environmental Sanitation II (CENG485) George Lutterodt, Dr E-203 Monday 1pm - 05:00pm
Computer Programming (CENG267) K. Obeng Sarkodie, Dr F-401 Monday 1pm - 04:00pm
Architectural Design IV [Studio Theory (Presentation Technique)] (ARCH440) Level 400 Architecture T.A F-301 Monday 2pm - 04:00pm
History and Physical Exam Techniques I (PHAS207) Lawrence Ofori-Boadu, Dr. BSLT 2 Monday 2pm - 05:00pm
Pharmacology I (PHAS307) K. Asem, Dr, M. Dzradosi, Dr , Peter Gyimah E-204 Monday 2pm - 05:00pm
Introduction to Sociology (SOCI101) Joseph Ocran, Dr F-101 B Monday 2pm - 05:00pm
Decentralization Policy in Ghana (ENDS401) Johnie Nyametso, Dr F-104 A Monday 2pm - 05:00pm
General Nursing Intervention I (NSNG411) [Alpha] Maame O. Odum, Mrs. MLT-10 Monday 2pm - 04:00pm
Psychology (NSNG305) Aaron Adjei, Rev MLT-9 Monday 2pm - 05:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [FASS - LAW] Cephas Narh, Dr F-201 Monday 2pm - 04:00pm
Principles of Economics I (Micro) (ECON201) Kofi Korle F-102 B Monday 2pm - 05:00pm
Probability and Statistics (COMP209) Frederick Gardiner F-103 A Monday 3pm - 06:00pm
Medical Nursing II (NSNG301) Shammah Oluwabori Omololu E-301 Monday 3pm - 05:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) [PAS] Michael Tchume, Mr, Doreen Hinson E-103 Monday 3pm - 06:00pm
Mental Health (NSNG401) Isaac Mfum E-303 Monday 3pm - 06:00pm
Ethnopharmacy (PHSC441) [Alpha] Naa Kwarley Quartey E-202 Monday 3pm - 05:00pm
Business Law (CBFW203) Lawyer Fred Asamoah ABT-3 Monday 4pm - 07:00pm
Strategic Management (CBFW301) Dr.Ben Otchere -Ankrah MLT-6 Monday 4pm - 07:00pm
Statistics & Operations Research (CBBF407) Dr.Christopher Boachie MLT-1 Monday 4pm - 07:00pm
Business Mathematics (CBFW101) Ferguson K. Gidiglo MLT-3 Monday 4pm - 07:00pm
Public Administration (CBMG403) Mrs Jane Nakie Quaye MLT-2 Monday 4pm - 07:00pm
Financial Reporting (CBAC401) John Ackon MLT-8 Monday 4pm - 07:00pm
French Proficiency (CUVL115) [ PHARM-D] Comfort Kokuma, Mrs TRINITY HALL Monday 4pm - 06:00pm
Integrated Marketing Communication (CBMK401) Ebenezer Effah, Dr MLT-4 Monday 4pm - 07:00pm
Perspectives of Nursing (NSNG201) Mary Esi Wilson, Mrs. E-304 Monday 4pm - 06:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [SAS-NUR] Isaac Boapeah, Evang F-201 Monday 4pm - 06:00pm
Human Anatomy and Physiology I (PHAD141) [ALPHA] Ivan Nyarko-Danquah, Peace Mawunyo Doe, Felix Ampadu E-201 Monday 4pm - 06:00pm
Statistical Methods (CENG353) Oduro-Yeboah, Rev F-102 A Monday 4pm - 06:00pm
Biomedical Literature Review (PHSC403) [Beta] Bright S. Addy, Felix Ampadu B2 Monday 4pm - 06:00pm
Public International Law I (LAW205) Isaac Annan, Dr. MLT-5 Monday 5pm - 08:00pm
Jurisprudence I (LAW401) John Baiden, JD MLT-7 Monday 5pm - 08:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) David Doade, Mr, Ampofo Samuel Mr. MLT-10 Monday 5pm - 08:00pm
Law of Contract I (LAW105) Benjamin Barfo-Bonney, Mr. ABT-4 Monday 5pm - 08:00pm
Project Work (NSNG400) [Beta] Benson Owusu, Mr. MLT-9 Monday 5pm - 08:00pm
Corporate Governance & Administration (CBMG405) Dr.Ben Otchere -Ankrah ABT-1 Monday 7pm - 10:00pm
Law of Banking (CBBF409) Abel M. Agoba MLT-2 Monday 7pm - 10:00pm
Public Sector Accounting (CBAC405) John Ackon MLT-8 Monday 7pm - 10:00pm
Corporate Finance (CBBF301) Joseph E. Tetteh MLT-4 Monday 7pm - 10:00pm
Labour Economics (CBS) (ECON309) Edmund Kwablah MLT-6 Monday 7pm - 10:00pm
Critical Thinking & Analysis (CUVH211) Terry Amuzu, Mr MLT-11 Monday 7pm - 10:00pm
Procurement and Logistics Management (CBMG301) Gladys Narki Kumi-Som F-101 B Tuesday 7am - 10:00am
Animal Health (CBAG305) Kofi Agyei -Henaku F-102 A Tuesday 7am - 09:00am
Clinical Anatomy I (PHAS203) Saviour Adjenti, Dr E-202 Tuesday 7am - 10:00am
Open Souce & System Administration (COMP201) Daniel Obuobi F-401 Tuesday 7am - 10:00am
Integrated Infrastructure Design (CENG495) R. Lumor, Dr, Eric Adjei, Mr. E-304 Tuesday 7am - 11:00am
Biological Foundation (PHAS107) [Beta] Charles E. Annoh, Dr B2 Tuesday 7am - 10:00am
Taxation (CBAC301) Ernest Bruce-Twum F-201 Tuesday 7am - 10:00am
Entrepreneurship (CBMG403) Philip Asibu- Yartey TRINITY HALL Tuesday 7am - 10:00am
Chemical Pathology II (PHSC358) [Alpha] Eric Nyarko, Mr E-201 Tuesday 7am - 09:00am
Business Law (CBFW203) Lawyer Fred Asamoah F-202 Tuesday 7am - 10:00am
Mobile & Distr. Comp. Sys (ITEC403) Gustave Amuzu E-204 Tuesday 7am - 10:00am
Linear Algebra (ITEC105) Frederick Gardiner E-301 Tuesday 7am - 10:00am
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [SAS-CIE] Isaac Boapeah, Evang E-203 Tuesday 7am - 09:00am
Introduction to Economics I (ECON101) Godson Ahiabor E-302 Tuesday 7am - 10:00am
Life Management Skills (CUVL301) [FASS - COMS/FRE/EDS/ECONS/PSY/SOC/ENG] Cephas Narh, Dr E-103 Tuesday 7am - 09:00am
Strength of Materials (CENG257) Lawrence Abladey E-303 Tuesday 7am - 09:00am
Community Pharmacy Practice (PHSC461) [Beta] David N. Mintah, Christina Osei - Asare B1 Tuesday 7am - 10:00am
History of Architecture I (ARCH205) Emmanuel Ofori-Sarpong F-303 Tuesday 8am - 09:00am
French Proficiency (CUVL115) [ARC.CIE.COMP.ITEC] Comfort Kokuma, Mrs F-304 Tuesday 8am - 10:00am
Real Estates Marketing and Financing (ARCH307) Ntim-Addae F-302 Tuesday 8am - 12:00pm
Theory and Design of Structures V (ARCH415) Michael Farkye Agyemang F-301 Tuesday 8am - 10:00am
Seminars in Architectural Appreciation and Criticism (ARCH523) J. B. Nerquaye-Tetteh LT C-01 Tuesday 8am - 11:00am
Foundations of Management (CBFW107) Anna Ewusie-Mensah, Dr. (Mrs) MLT-2 Tuesday 8am - 11:00am
Biochemistry I Practical (PHAD243) [Beta G/H] Bright S. Addy BIOLOGY LAB Tuesday 8am - 11:00am
Pharmaceutical Microbiology Practical (PHAD233) [Beta E/F] John Antwi Apenteng, Esther Eyram Asare Yeboah Pharmaceutics Lab Tuesday 8am - 11:00am
Principles of Drug Analysis Practical (PHSC313) [Alpha A/B] Philip Nortey, Prof, Phoebe Ohene-Marfo CHEMISTRY LAB Tuesday 8am - 11:00am
Managerial Economics (ECON427) Gloria O. Dzeha, Dr. (Mrs) MLT-3 Tuesday 8am - 11:00am
Modern English Structure I (ENGL209) David Doade, Mr F-103 B Tuesday 8am - 11:00am
Public Sector Accounting (CBAC405) John Ackon MLT-8 Tuesday 8am - 11:00am
Insurance (CBBF405) Kenneth Ofori ABT-4 Tuesday 8am - 11:00am
Services Marketing (CBMK403) Cynthia Bulley MLT-6 Tuesday 8am - 11:00am
Intermediate Accounting (CBAC305) Collins C. Y Mensah MLT-4 Tuesday 8am - 11:00am
Advanced Microeconomic Theory (ECON441) George Hughes F-204 Tuesday 8am - 11:00am
International Business (CBMG303) Dr.Alex Addae-Korankye MLT-10 Tuesday 8am - 11:00am
Cultural Studies II (FREN407) Justice Sallah, Mr F-104 B Tuesday 8am - 11:00am
Resource Management and the Environment (ENDS201) Mattah,Mrs F-104 A Tuesday 8am - 11:00am
Introduction to Broadcast Journalism (COMM207) Abena Gyampo, Ms F-203 Tuesday 8am - 11:00am
Environmental Pollution (ENDS417) Edward Nunoo, Dr. F-402 Tuesday 8am - 11:00am
Cognitive Psychology I (PSYC211) Amma Serwaa Ofori-Amanfo Ms. F-103 A Tuesday 8am - 11:00am
Principles of Statistics (ECON205) Ernest Somua-Wiafe F-102 B Tuesday 8am - 11:00am
Introduction to Sociology and Environmental Psychology (ARCH209) K. Antwi Owusu, Dr F-303 Tuesday 9am - 12:00pm
Patient Management - Diagnostic Testing (PHAS305) Graham Eshun, Dr E-203 Tuesday 9am - 12:00pm
Law of Natural Resources I (LAW301) Josiah Quansah, Dr. E-303 Tuesday 9am - 12:00pm
Biochemistry I (PHAD241) [ALPHA] Bright S. Addy E-201 Tuesday 9am - 11:00am
Mass Communication Models and Theories (COMM303) Denise Duncan, Ms F-101 A Tuesday 9am - 12:00pm
Human Relations in Organisation (CBHR407) Frederick Frimpong, Mr. ABT-1 Tuesday 10am - 01:00pm
Labour Economics (CBS) (ECON309) Godson Ahiabor E-204 Tuesday 10am - 01:00pm
Strength of Materials I (ARCH111) M. J. Akuamoah-Boateng F-304 Tuesday 10am - 12:00pm
Built Environmental Science III (ARCH403) Yaw Kuffuor Sarbeng F-301 Tuesday 10am - 12:00pm
Basic Statistics and Epidemiology (PHAS109) Fiifi Ghartey, Dr. E-301 Tuesday 10am - 01:00pm
Corporate Finance (CBBF301) Eunice Adu-Darko, Mrs F-201 Tuesday 10am - 01:00pm
Principles of Surveying (CENG291) Gilbert Quarshie E-202 Tuesday 10am - 01:00pm
Interpretation I (FREN309) Emmanuel Nkonu, Dr F-102 A Tuesday 10am - 01:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) [FASS] Philomina Mintah, Ms, Benedicta Baidoo E-103 Tuesday 10am - 01:00pm
Treasury Management (CBBF401) Michael Asamoah F-202 Tuesday 10am - 01:00pm
Media and Gender (COMM415) Rosemary Kimani, Ms TRINITY HALL Tuesday 10am - 01:00pm
Basic Structures (CENG155) Lawrence Abladey F-101 B Tuesday 10am - 12:00pm
Clinical Pharmacy II (PHSC451) [Alpha] Raymond Tetteh B1 Tuesday 10am - 01:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [ ALL CBS 100] Michael Tchume, Mr MLT-2 Tuesday 11am - 01:00pm
Agribusiness Supply Chain Management 1 (CBAG409) Francis Srofenyoh F-201 Tuesday 11am - 02:00pm
Credit Management (CBBF305) Kenneth Ofori MLT-3 Tuesday 11am - 02:00pm
Introduction to Environmental Economics (ENDS303) Mattah,Mrs F-103 B Tuesday 11am - 02:00pm
Transformational Grammar (FREN415) Justice Sallah, Mr F-104 B Tuesday 11am - 02:00pm
Accounting Information System (CBAC403) Julius Aidoo-Buameh MLT-8 Tuesday 11am - 02:00pm
Corporate Governance & Administration (CBMG405) Anna Ewusie-Mensah, Dr. (Mrs) E-304 Tuesday 11am - 02:00pm
Statistics & Operations Research (CBBF407) Dr.Christopher Boachie ABT-4 Tuesday 11am - 02:00pm
General Biology II (Invertebrate Zoology) (ENDS207) Steve Duadze, Dr F-102 B Tuesday 11am - 01:00pm
Developmental Psychology I (PSYC 311) Worlali Nyaledzigbor Ms. F-103 A Tuesday 11am - 02:00pm
International Marketing (CBMK309) Michael Mba Allan MLT-6 Tuesday 11am - 02:00pm
Social Stratification and Inequalities (SOCI 213) Joseph Ocran, Dr F-104 A Tuesday 11am - 02:00pm
Physical Pharmcacy (PHAD221) [BETA] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu B2 Tuesday 11am - 02:00pm
Intermediate Microeconomics I (ECON301) George Hughes F-204 Tuesday 11am - 02:00pm
Environmental Law (ENDS409) Edward Nunoo, Dr. F-402 Tuesday 11am - 02:00pm
Tools and Methods of Teaching (NSNG415) May Osae-Addae E-302 Tuesday 11am - 01:00pm
Development Communication (COMM401) Abena Gyampo, Ms F-401 Tuesday 11am - 02:00pm
Human Ecology, Environment and Health (PHEA105) Charles E. Annoh, Dr, Dr. Paul Kretchy BSLT 2 Tuesday 11am - 02:00pm
Biomedical Literature Review (PHSC403) [Beta] Bright S. Addy, Felix Ampadu E-201 Tuesday 11am - 01:00pm
Procurement and Logistics Management (CBMG301) Kofi Frimpong MLT-1 Tuesday 12pm - 03:00pm
Career Development Systems (CBHR403) Ophelia D Zungbey, Mrs E-203 Tuesday 12pm - 03:00pm
Architectural Design II [Studio Theory (Landscape Arch.)] (ARCH240) Delali Gadzekpo F-303 Tuesday 12pm - 01:00pm
History of the English Language (ENGL302) David Doade, Mr F-101 B Tuesday 12pm - 03:00pm
Intellectual Property Law I (LAW319) Josiah Quansah, Dr. E-303 Tuesday 1pm - 04:00pm
Construction Technology I (ARCH127) Delali Gadzekpo F-304 Tuesday 1pm - 03:00pm
Introduction to Building Services (ARCH305) Kobina Yankson F-302 Tuesday 1pm - 03:00pm
Architectural Design IV [Studio Theory (Software Training)] (ARCH440) Level 400 Architecture T.A F-301 Tuesday 1pm - 03:00pm
Architectural Design Thesis (ARCH540) J. G. K. Abankwa, J. B. Nerquaye-Tetteh, Ivy Abu, Dr, Emmanuel Ofori-Sarpong LT C-01 Tuesday 1pm - 04:00pm
Biochemistry I Practical (PHAD243) [Alpha C/D] Bright S. Addy BIOLOGY LAB Tuesday 1pm - 04:00pm
Pharmaceutical Microbiology Practical (PHAD233) [Alpha A/B] John Antwi Apenteng, Esther Eyram Asare Yeboah Pharmaceutics Lab Tuesday 1pm - 04:00pm
Principles of Drug Analysis Practical (PHSC313) [Beta E/F] Philip Nortey, Prof, Phoebe Ohene-Marfo CHEMISTRY LAB Tuesday 1pm - 04:00pm
Business French (UWFR 301 (EDS)) Emmanuel Nkonu, Dr TRINITY HALL Tuesday 1pm - 04:00pm
Fundamentals of Financial Accounting I (CBFW201) Philip Ayagre MLT-2 Tuesday 1pm - 04:00pm
Fundamentals of Communication (COMM105) Rosemary Kimani, Ms F-102 A Tuesday 1pm - 04:00pm
International Human Resource Management (CBHR405) Frederick Frimpong, Mr. MLT-4 Tuesday 1pm - 04:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [CBS - AGB/ MGT/ HRM] Cephas Narh, Dr E-103 Tuesday 1pm - 03:00pm
Introduction to Statistics I (ECON105) Ernest Somua-Wiafe F-102 B Tuesday 1pm - 04:00pm
Technical Report Writing/Industrial Attachment (CENG491-LAB) Lawrence Abladey, Dr. S. Abenney-Mickson E-202 Tuesday 1pm - 03:00pm
Anatomy I (NSNG101) Saviour Adjenti, Dr E-201 Tuesday 1pm - 03:00pm
Chemical Pathology I (PHSC357) [Alpha] Eric Nyarko, Mr B1 Tuesday 1pm - 03:00pm
Ghana Legal System and Its History I (LAW101) Nicholas Fredua Kwateng, Mr. E-301 Tuesday 1pm - 04:00pm
International Trade (LAW225) Joshua Nimako, Mr. E-302 Tuesday 1pm - 04:00pm
Management Information for Marketing (CBMK301) George K Amoako, Dr F-202 Tuesday 1pm - 04:00pm
Community Pharmacy Practice (PHSC461) David N. Mintah, Christina Osei - Asare E-102 Tuesday 1pm - 04:00pm
Integrated Water Resources Management (IWRM) (ENDS411) Mattah,Mrs F-103 B Tuesday 2pm - 05:00pm
Project Work (NSNG400) [Alpha] Benson Owusu, Mr. MLT-10 Tuesday 2pm - 05:00pm
Relationship Marketing (CBMK407) Robert Dzogbenuku F-204 Tuesday 2pm - 05:00pm
Statistics & Operations Research (CBBF407) Eunice Adu-Darko, Mrs F-203 Tuesday 2pm - 05:00pm
Resource Evaluation & Management (ENDS305) Edward Nunoo, Dr. F-104 B Tuesday 2pm - 04:00pm
Organisation & Administrative Theory (CBMG406) Kems O. Adu-Gyan E-304 Tuesday 2pm - 05:00pm
Nursing Theories (NSNG313) Brenda Osei-Assibey, Mrs MLT-9 Tuesday 2pm - 04:00pm
Science & Technology For Sustainable Development (CUVS 211) Charles E. Annoh, Dr F-201 Tuesday 2pm - 04:00pm
Introduction to Public Relations (COMM203) Denise Duncan, Ms F-101 A Tuesday 2pm - 05:00pm
Media Management (COMM403) Marian Tsegah, Dr F-401 Tuesday 2pm - 05:00pm
Engineering Geology (CENG259) George Lutterodt, Dr E-204 Tuesday 2pm - 04:00pm
Clinical Pharmacy II (PHSC451) [Beta] Raymond Tetteh B2 Tuesday 2pm - 05:00pm
American Literature (ENGL403) Philomina Mintah, Ms BSLT 3 Tuesday 2pm - 05:00pm
Architectural Design I [Studio Theory (Model Making)] (ARCH140) Mawuli T. Fianu F-304 Tuesday 3pm - 04:00pm
Architectural Design III (ARCH340) M. J. Akuamoah-Boateng F-302 Tuesday 3pm - 04:00pm
Fundamentals of Information Technology (ITEC101) Daniel Obuobi F-101 B Tuesday 3pm - 06:00pm
Software Testing (ITEC412) Gustave Amuzu F-103 A Tuesday 3pm - 06:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [SAS-PHA] Isaac Boapeah, Evang E-103 Tuesday 3pm - 05:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) [PHARM-D] Akua Manieson, Mrs, George Clifford Yamson E-203 Tuesday 3pm - 06:00pm
Pharmaceutical Dispensing I (Theory) (PHAD121) [BETA] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu E-201 Tuesday 3pm - 06:00pm
Technical Drawing (CENG161) Lawrence Abladey E-202 Tuesday 3pm - 05:00pm
Transportation Engineering (CENG465) Eric Adjei, Mr. B1 Tuesday 3pm - 06:00pm
Career Development Systems (CBHR403) Ophelia D Zungbey, Mrs MLT-1 Tuesday 4pm - 07:00pm
Credit Management (CBBF305) Kenneth Ofori FR Annex A Tuesday 4pm - 07:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [SAS - NUR] Michael Tchume, Mr MLT-9 Tuesday 4pm - 06:00pm
Organisation & Administrative Theory (CBMG406) Nick Fobih, Dr MLT-2 Tuesday 4pm - 07:00pm
Intermediate Accounting (CBAC305) Collins C. Y Mensah MLT-8 Tuesday 4pm - 07:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [SAS-PAS] Isaac Boapeah, Evang TRINITY HALL Tuesday 4pm - 06:00pm
International Business (CBMG303) Dr.Alex Addae-Korankye MLT-6 Tuesday 4pm - 07:00pm
International Finance (CBBF403) Abel M. Agoba MLT-4 Tuesday 4pm - 07:00pm
French Proficiency (CUVL115) [ NUR] Comfort Kokuma, Mrs F-201 Tuesday 4pm - 06:00pm
French Proficiency (CUVL115) Mawuli Beduya, Mr. MLT-11 Tuesday 4pm - 06:00pm
Agricultural Planning and Policy Analysis (CBAG401) Francis Srofenyoh F-202 Tuesday 4pm - 06:00pm
International Marketing (CBMK309) Michael Mba Allan ABT-1 Tuesday 4pm - 07:00pm
Company Law I (LAW209) John Baiden, JD ABT-4 Tuesday 5pm - 08:00pm
Law of Torts I (LAW203) Efua Baboa Opoku, Ms. MLT-5 Tuesday 5pm - 08:00pm
Law of Natural Resources I (LAW301) David Asumda, Mr. MLT-7 Tuesday 5pm - 08:00pm
Principles of Management (NSNG403) [Alpha] Kofi Frimpong MLT-10 Tuesday 5pm - 08:00pm
Foundations of Management (CBFW107) Anna Ewusie-Mensah, Dr. (Mrs) MLT-3 Tuesday 6pm - 09:00pm
Fundamentals of Financial Accounting I (CBFW201) Philip Ayagre MLT-1 Tuesday 7pm - 10:00pm
Services Marketing (CBMK403) Cynthia Bulley MLT-2 Tuesday 7pm - 10:00pm
Managerial Economics (ECON427) Gloria O. Dzeha, Dr. (Mrs) MLT-8 Tuesday 7pm - 10:00pm
Treasury Management (CBBF401) Dr.Christopher Boachie MLT-4 Tuesday 7pm - 10:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) [LAW] Michael Tchume, Mr, Doreen Hinson E-301 Wednesday 7am - 10:00am
Biochemistry I (Practicals) (PHAS201) K. Asem, Dr, William Kudzi, Dr B1 Wednesday 7am - 10:00am
Basic Lab. Tech. & Skills (PHAS105) George Doku, Dr BSLT 4 Wednesday 7am - 10:00am
Introduction to Pathology (PHAS303) Seth Attoh, Dr E-203 Wednesday 7am - 10:00am
Comparative Social Institutions (SOCI 211) Kwabena Boateng, Dr F-103 B Wednesday 7am - 10:00am
Principles of Drug Analysis Practical (PHSC313) [Beta G/H] Philip Nortey, Prof, Phoebe Ohene-Marfo CHEMISTRY LAB Wednesday 7am - 10:00am
Algorithms & Data Structures (ITEC205) Joel Appiah E-302 Wednesday 7am - 10:00am
Integrated Marketing Communication (CBMK401) Felicia de Heer F-203 Wednesday 7am - 10:00am
Introduction to Programming (COMP103) Daniel Obuobi F-401 Wednesday 7am - 10:00am
Rural Sociology (CBAG411) Akua Agyeiwaa Afrane-Arthur E-304 Wednesday 7am - 10:00am
Traffic Engineering (CENG361) Eric Adjei, Mr. F-103 A Wednesday 7am - 09:00am
Soil and Water Conservation (CBAG311) Dr.Steve Duadze F-204 Wednesday 7am - 10:00am
Statistical Methods (PHAD271) [BETA] Oduro-Yeboah, Rev E-202 Wednesday 7am - 10:00am
Database Concepts II (COMP307) Clemence Kumavie F-102 A Wednesday 7am - 10:00am
Principles of Programming (ITEC103) Regina Crabbe F-101 B Wednesday 7am - 10:00am
Immunology Theory (PHSC331) [Alpha] John Antwi Apenteng E-201 Wednesday 7am - 09:00am
Physical Pharmcacy (PHAD221) [ALPHA] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu B2 Wednesday 7am - 10:00am
Introduction to Economics 1 (CBS) (ECON101) Paragon Pomeyie F-202 Wednesday 7am - 10:00am
Business Mathematics (CBFW101) Ishmael G. Appiah TRINITY HALL Wednesday 7am - 10:00am
Fundamentals of Financial Accounting I (CBFW201) Hadija N. Nyante BSLT 2 Wednesday 7am - 10:00am
Nutrition and Food Science (NSNG113) David Bansah F-102 B Wednesday 7am - 10:00am
Mathematical Economics 1 (ECON323) Daniel Offei F-101 A Wednesday 7am - 10:00am
Law of Evidence I (LAW413) David Asumda, Mr. E-303 Wednesday 7am - 10:00am
Introduction to Economics I (ECON101) George Hughes E-204 Wednesday 7am - 10:00am
Architectural Design I (ARCH140) Yaw Kuffuor Sarbeng F-304 Wednesday 8am - 10:00am
Construction Technology III (ARCH227) Mawuli T. Fianu F-303 Wednesday 8am - 10:00am
Built Environmental Science I (ARCH303) Michael Farkye Agyemang, Adeline M. Kore F-302 Wednesday 8am - 10:00am
Building Maintenance, Conservation and Restoration (ARCH401) George Olympio F-301 Wednesday 8am - 10:00am
Architectural Design V [Field (Data Collection)] (ARCH540) Level 500 Architecture T.A LT C-01 Wednesday 8am - 10:00am
English Romantic Poetry (ENGL305) Akua Manieson, Mrs F-104 A Wednesday 8am - 11:00am
French Proficiency (CUVL115) Mawuli Beduya, Mr. MLT-8 Wednesday 8am - 10:00am
Remote Sensing and Geographic Information System (GIS) (ENDS307) Steve Duadze, Dr F-402 Wednesday 8am - 10:00am
Science & Technology For Sustainable Development (CUVS 211) Edward Nunoo, Dr. F-201 Wednesday 8am - 10:00am
Life Management Skills (CUVL301) Mawuli Beduya, Mr. MLT-9 Wednesday 8am - 10:00am
Numeracy Skills (CUVS213) [FASS] Ernest Somua-Wiafe E-103 Wednesday 8am - 10:00am
Introductory Chemistry I (ENDS103) Otchere, Dr F-104 B Wednesday 8am - 10:00am
Human Nutrition (CBAG307) Kofi Agyei -Henaku F-101 B Wednesday 12pm - 02:00pm
Biochemistry I (Practicals) (PHAS201) Peter Appiah, Mr. BIOLOGY LAB Wednesday 12pm - 06:00pm
Basic Lab. Tech. & Skills (PHAS105) George Doku, Dr BSLT 4 Wednesday 12pm - 05:00pm
Community Health (PHAS309) Susan Amuasi, Dr., Felicia Amoo-Sakyi, Dr BSLT 5 Wednesday 12pm - 03:00pm
Theories of Psychology (PSYC103) Amma Serwaa Ofori-Amanfo Ms. F-102 A Wednesday 12pm - 03:00pm
Selling and Sales Management (CBMK303) Robert Dzogbenuku F-202 Wednesday 12pm - 03:00pm
Introduction to Translation (FREN203) Emmanuel Nkonu, Dr F-103 A Wednesday 12pm - 03:00pm
Web Programming and Technology (ITEC207) Gyan, Dr F-401 Wednesday 12pm - 03:00pm
Introduction to Environmental Science I (ENDS107) Steve Duadze, Dr F-102 B Wednesday 12pm - 02:00pm
Numeracy Skills (CUVS213) [CBS -Regular] Ernest Somua-Wiafe TRINITY HALL Wednesday 12pm - 02:00pm
Unix/Linux System Admin. (COMP412) Joel Appiah E-204 Wednesday 12pm - 03:00pm
Environmental Impact Assessment (ENDS301) Mattah,Mrs F-402 Wednesday 12pm - 03:00pm
Intermediate Macroeconomics I (ECON313) Paragon Pomeyie F-104 B Wednesday 12pm - 03:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) Philomina Mintah, Ms, Gloria A.Oboh Mrs MLT-8 Wednesday 12pm - 03:00pm
Engineering Economy (CENG 497) Ivy Abu, Dr E-201 Wednesday 12pm - 03:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [SAS-CIE] Bright S. Addy E-203 Wednesday 12pm - 02:00pm
Pharmaceutical Microbiology (PHAD231) [BETA] John Antwi Apenteng, Esther Eyram Asare Yeboah B1 Wednesday 12pm - 03:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [CBS] Isaac Boapeah, Evang E-103 Wednesday 12pm - 02:00pm
International Agricultural Trade & Policy (CBAG407) Ferguson K. Gidiglo E-304 Wednesday 12pm - 03:00pm
Maths and Calculus for Pharmacy (PHAD171) Oduro-Yeboah, Rev B2 Wednesday 12pm - 03:00pm
Pharmaceutical Dispensing I (Theory) (PHAD121) [ALPHA] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu E-202 Wednesday 12pm - 03:00pm
Industrial Relations (CBHR303) Paa Ekow Quaye, Rev MLT-2 Wednesday 12pm - 03:00pm
English for Academic Writing (ENGL303) Michael Tchume, Mr F-104 A Wednesday 12pm - 03:00pm
Biological Foundations of Behaviour (PSYC 215) Worlali Nyaledzigbor Ms. F-103 B Wednesday 12pm - 03:00pm
Public Sector Accounting (CBAC405) Hadija N. Nyante BSLT 2 Wednesday 12pm - 03:00pm
Economic Thought (ECON407) Kofi Korle F-204 Wednesday 12pm - 03:00pm
Legal Drafting I (LAW405) David Asumda, Mr. E-303 Wednesday 1pm - 04:00pm
Architectural Design I [Studio Theory] (ARCH140) Level 100 Architecture T.A F-304 Wednesday 1pm - 03:00pm
Architectural Design II [Studio Theory (Interior Design)] (ARCH240) Mawuli T. Fianu F-303 Wednesday 1pm - 03:00pm
Theory and Design of Structures III (ARCH315) Michael Farkye Agyemang F-302 Wednesday 1pm - 03:00pm
Construction Technology VII (ARCH427) George Olympio F-301 Wednesday 1pm - 03:00pm
Architectural Design V [Field (Data Collection)] (ARCH540) Level 500 Architecture T.A LT C-01 Wednesday 1pm - 04:00pm
Law of Immovable Property I (LAW207) Gilbert Ayisi Addo, Justice E-302 Wednesday 1pm - 04:00pm
Commercial Law I (LAW313) Eunice Appiah Asare, Mrs. E-301 Wednesday 1pm - 04:00pm
Principles of Drug Analysis Practical (PHSC313) [Alpha C/D] Philip Nortey, Prof, Phoebe Ohene-Marfo CHEMISTRY LAB Wednesday 1pm - 04:00pm
Pathology (NSNG309) Mahmood Seidu, Dr MLT-9 Wednesday 2pm - 05:00pm
Pathology (NSNG309) Charles Arhinful, Dr F-102 B Wednesday 2pm - 05:00pm
Introductory Physics I (ENDS105) Otchere, Dr TRINITY HALL Wednesday 2pm - 04:00pm
Retail Management (CBMK405) Joshua Doe F-203 Wednesday 2pm - 05:00pm
Principles of Soil Classification (ENDS419) Steve Duadze, Dr F-101 B Wednesday 2pm - 05:00pm
Fundamentals of Financial Accounting I (CBFW201) Hadija N. Nyante E-103 Wednesday 2pm - 05:00pm
Nursing Practical XII (Area of Practice) (NSNG417) [Alpha] Hannah Entsil, Ms. MLT-10 Wednesday 2pm - 04:00pm
Basic Statistics (COMM101) Ernest Somua-Wiafe F-101 A Wednesday 2pm - 04:00pm
Architectural Design II [Studio Theory (Model Making)] (ARCH240) Mawuli T. Fianu F-303 Wednesday 3pm - 05:00pm
Architectural Design III [Studio Theory (Software Training)] (ARCH340) Level 300 Architecture T.A F-302 Wednesday 3pm - 04:00pm
Clinical Medicine I (Internal Medicine) (PHAS301) Lawrence Ofori-Boadu, Dr. E-203 Wednesday 3pm - 06:00pm
Principles of Social Organisation (SOCI103) Kwabena Boateng, Dr F-201 Wednesday 3pm - 06:00pm
Intermediate New Testament Greek Prerequisite:Beginners' N. T. Greek (TMTH305) Ebenezer Yalley, Rev. Dr. MLT-8 Wednesday 3pm - 06:00pm
Geotenical Engineering Practicals (CENG467-LAB) Eric Adjei, Mr. E-304 Wednesday 3pm - 05:00pm
Practicum II (TMFC411) Aaron Adjei, Rev ABT-2 Wednesday 3pm - 06:00pm
Domestic Violence and Crisis Counselling (TMFC307) Aaron Adjei, Rev ABT-5 Wednesday 3pm - 06:00pm
Data Structures & Algorithm (COMP301) Gyan, Dr F-401 Wednesday 3pm - 06:00pm
Church Music and Worship (TMCE401) ABT-1 Wednesday 3pm - 06:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [STM] Bernice Essien, Mrs ABT-4 Wednesday 3pm - 05:00pm
Agricultural Marketing (CBAG309) Ferguson K. Gidiglo F-204 Wednesday 3pm - 05:00pm
Hermenuetics and Criticism (MPTS640) Kwasi Sampong, Rev. Dr. ABT-3 Wednesday 3pm - 06:00pm
Church Management in Changing African Environment (TMCA411) Andrew Gbandeh-Mitta, Rev. MLT-2 Wednesday 3pm - 06:00pm
Management & Accountability (TMCA303) Moses Kumi Asamoah, Rev. Dr. FR Annex A Wednesday 3pm - 06:00pm
Christianity in Contemporary African Society (MPTS620) MPhil Lecture Room Wednesday 3pm - 06:00pm
Synoptic Gospels (TMTH201) Charles Amanor-Commey, Rev. MLT-6 Wednesday 3pm - 06:00pm
Introduction to Computer Science (COMP101) Regina Crabbe F-104 A Wednesday 3pm - 06:00pm
Pharmaceutical Microbiology (PHAD231) [ALPHA] John Antwi Apenteng, Esther Eyram Asare Yeboah E-201 Wednesday 3pm - 06:00pm
Human Anatomy and Physiology I (PHAD141) [BETA] Ivan Nyarko-Danquah, Peace Mawunyo Doe, Felix Ampadu B1 Wednesday 3pm - 05:00pm
Hydrology (CENG371) George Lutterodt, Dr E-202 Wednesday 3pm - 05:00pm
Systems Analysis and Design (ITEC201) Gustave Amuzu F-102 A Wednesday 3pm - 06:00pm
Fundamentals of Financial Accounting I (CBFW201) Hadija N. Nyante BSLT 2 Wednesday 3pm - 06:00pm
Public Health Seminar (PHEA101) Susan Amuasi, Dr., Felicia Amoo-Sakyi, Dr BSLT 1 Wednesday 3pm - 05:00pm
Community Pharmacy Practice (PHSC461) [Alpha] David N. Mintah, Christina Osei - Asare B2 Wednesday 3pm - 06:00pm
Mathematics for Economists l (ECON203) Daniel Offei F-103 B Wednesday 3pm - 06:00pm
Management Information for Marketing (CBMK301) George K Amoako, Dr Senate Room Wednesday 4pm - 07:00pm
Insurance (CBBF405) Dr.Christopher Boachie MLT-3 Wednesday 4pm - 07:00pm
Rewards Management (CBHR401) Eleanor Akoto, Mrs MLT-1 Wednesday 4pm - 07:00pm
Adolescent Health and Development (NSNG405) [Beta] Eliza Amoah MLT-10 Wednesday 4pm - 05:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [SAS-PHA] Bright S. Addy TRINITY HALL Wednesday 4pm - 06:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) [CBS - Evening] Philomina Mintah, Ms, Gloria A.Oboh Mrs MLT-11 Wednesday 4pm - 07:00pm
Industrial Relations (CBHR303) Paa Ekow Quaye, Rev MLT-4 Wednesday 4pm - 07:00pm
Commercial Law I (LAW313) Jude Tufuor, Mr. MLT-5 Wednesday 5pm - 08:00pm
Law of Equity and Succession Law I (LAW403) Emmanuel Opare-Wiredu MLT-7 Wednesday 5pm - 08:00pm
Ghana Legal System and Its History I (LAW101) Nicholas Fredua Kwateng, Mr. ABT-4 Wednesday 5pm - 08:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [ ALL CBS 100] Justice Sallah, Mr Inner Lab Wednesday 5pm - 07:00pm
Nursing Practical XII (Area of Practice) (NSNG417) [Beta] Hannah Entsil, Ms. MLT-9 Wednesday 5pm - 07:00pm
Adolescent Health and Development (NSNG405) [Alpha] Eliza Amoah MLT-10 Wednesday 5pm - 06:00pm
The Church and the World of Nature (TMCA311) Charles Amanor-Commey, Rev. FR Annex A Wednesday 6pm - 09:00pm
Early Historical Development of Christian Education (TMCE405) ABT-1 Wednesday 6pm - 09:00pm
Financial Mangement and Administration (TMCA403) Moses Kumi Asamoah, Rev. Dr. MLT-2 Wednesday 6pm - 09:00pm
God, Israel and Humanity (MARS503) Ebenezer Yalley, Rev. Dr. ABT-3 Wednesday 6pm - 09:00pm
World Religions (TMTH301) Osei-Sarfo, Prince Rev. MLT-8 Wednesday 6pm - 09:00pm
Sociology of the family (TMFC309) Aaron Adjei, Rev ABT-5 Wednesday 6pm - 09:00pm
Accounting Information System (CBAC403) Julius Aidoo-Buameh MLT-6 Wednesday 6pm - 09:00pm
Philosophy of Religion (MPTS630) MPhil Lecture Room Wednesday 6pm - 09:00pm
Principles of Teaching and Learning (TMGC201) Kwasi Sampong, Rev. Dr. MLT-10 Wednesday 6pm - 09:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [CBS - Evening] Mawuli Beduya, Mr. MLT-9 Wednesday 7pm - 09:00pm
French Proficiency (CUVL115) Mawuli Beduya, Mr. MLT-11 Wednesday 7pm - 09:00pm
Fundamentals of HRM (CBFW209) John Ofori Damoah, Mr MLT-4 Wednesday 7pm - 10:00pm
Medical Psychology (PHAS209) Sammy Ohene, Dr E-204 Thursday 7am - 10:00am
Physical Chemistry (PHAD211) [BETA] David N. Mintah, Philip Nortey, Prof B2 Thursday 7am - 10:00am
Human -Computer Interface (ITEC301) Dr. Ghanasah F-401 Thursday 7am - 10:00am
Strategic Management (CBFW301) Nick Fobih, Dr F-202 Thursday 7am - 10:00am
Calculus I (COMP105) K. Obeng Sarkodie, Dr F-102 A Thursday 7am - 10:00am
Emerging Technologies (ITEC401) Kissi Mireku, Dr E-201 Thursday 7am - 10:00am
Managerial Economics (ECON427) Michael Asamoah F-203 Thursday 7am - 10:00am
Project Management (CBAG405) Prof.Justice Djokoto E-304 Thursday 7am - 10:00am
Project Work (NSNG400) Eliza Amoah E-202 Thursday 7am - 10:00am
Medicinal Chemistry II (PHSC411) [Beta] Kwasi A. Ohemeng, Prof B1 Thursday 7am - 10:00am
Artificial Intelligence (COMP305) Joel Appiah E-303 Thursday 7am - 10:00am
Critical Thinking & Analysis (CUVH211) Krebeti Christopher, Rev E-103 Thursday 7am - 09:00am
Feature Writing (COMM411) Kofi Akpabli, Mr F-204 Thursday 7am - 10:00am
Technical Drawing Practicals (CENG161-LAB) Lawrence Abladey, Jeremiah Anno-Onumah E-302 Thursday 7am - 09:00am
Introduction to Remote Sensing and GIS (CENG393) Dr. Anobaah Ankrah E-203 Thursday 7am - 09:00am
Architectural Design I (ARCH140) Yaw Kuffuor Sarbeng F-304 Thursday 8am - 10:00am
Architectural Design II (ARCH240) Mawuli T. Fianu, Delali Gadzekpo F-303 Thursday 8am - 04:00pm
Architectural Design III (ARCH340) Ninnette Quaofio, M. J. Akuamoah-Boateng F-302 Thursday 8am - 04:00pm
Architectural Design IV (ARCH440) George Olympio, Michael Farkye Agyemang F-301 Thursday 8am - 04:00pm
Architectural Design Thesis (ARCH540) J. G. K. Abankwa, J. B. Nerquaye-Tetteh, Ivy Abu, Dr, Emmanuel Ofori-Sarpong LT C-01 Thursday 8am - 04:00pm
Physical Pharmacy Practical 1 (PHAD223) [Alpha A/B] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu Microbiology Lab Thursday 8am - 11:00am
Physical Chemistry Practical (PHAD213) [Alpha A/B] Naa Kwarley Quartey CHEMISTRY LAB Thursday 8am - 11:00am
Immunological & Sterile Products Practical (PHSC333) [Alpha C/D] John Antwi Apenteng Pharmaceutics Lab Thursday 8am - 11:00am
African Novel (FREN213) Carlos Tetekpor, Dr F-104 A Thursday 8am - 11:00am
Stylistics (ENGL409) Michael Tchume, Mr F-103 A Thursday 8am - 11:00am
Introduction to Economics 1 (CBS) (ECON101) Anthony Amoah, Dr ABT-4 Thursday 8am - 11:00am
Theories of Personality (PSYC 313) Amma Serwaa Ofori-Amanfo Ms. F-104 B Thursday 8am - 11:00am
Social Work Theories (SOWK 203) Margaret Amenuke-Edusei, Dr F-102 B Thursday 8am - 11:00am
Cost Accounting (CBAC303) Philip Ayagre MLT-6 Thursday 8am - 11:00am
Press Review (FREN316) Cornelius Azasu, Mr F-103 B Thursday 8am - 11:00am
Business French IV (EDS) (UWFR402) Terry Amuzu, Mr F-101 B Thursday 8am - 11:00am
Corporate Sustainability Management (ENDS309) Ernest Koku, Dr F-402 Thursday 8am - 10:00am
Communication Research and Design (COMM301) Denise Duncan, Ms F-201 Thursday 8am - 11:00am
Critical Thinking & Analysis (CUVH 211) Krebeti Christopher, Rev TRINITY HALL Thursday 8am - 10:00am
Introduction to Information Technology (PHEA103) [To Be Arranged] BSLT 5 Thursday 8am - 10:00am
Information for Mass Communication (COMM109) Rosemary Kimani, Ms F-101 A Thursday 8am - 11:00am
Shakespeare (ENGL313) Casimir Adjoe, Rev. Fr. Dr BSLT 3 Thursday 8am - 11:00am
Law of Contract I (LAW105) Eunice Appiah Asare, Mrs. E-301 Thursday 9am - 12:00pm
Introduction to Psychology (CBFW105) Noble Osei-Bonsu, Mr MLT-4 Thursday 9am - 12:00pm
International Human Right Law I (LAW409) Gertrude Arthur, Ms. E-302 Thursday 9am - 12:00pm
Public Administration (CBMG403) Alex Abada ABT-2 Thursday 10am - 01:00pm
Architectural Design I (ARCH140) Yaw Kuffuor Sarbeng F-304 Thursday 10am - 04:00pm
Introduction to Biological Chemistry (PHAS103) Harry T. Owodo, Dr E-203 Thursday 10am - 01:00pm
Operating System (ITEC307) Kissi Mireku, Dr E-304 Thursday 10am - 01:00pm
Labour Economics l (Elective) (ECON457) Godson Ahiabor F-102 A Thursday 10am - 01:00pm
Network Programming (ITEC414) Gyan, Dr E-204 Thursday 10am - 01:00pm
Water Flow in Soil (CENG359) Dr. Anobaah Ankrah E-201 Thursday 10am - 01:00pm
Credit Management (CBBF305) Michael Asamoah F-203 Thursday 10am - 01:00pm
Introduction to Community Health -Theory (NSNG105) Benson Owusu, Mr. E-303 Thursday 10am - 12:00pm
Accounting Information System (CBAC403) Julius Aidoo-Buameh F-202 Thursday 10am - 01:00pm
Adolescent Health and Development (NSNG405) Eliza Amoah E-202 Thursday 10am - 11:00am
Structural Dynamics (CENG453) R. Lumor, Dr B2 Thursday 10am - 01:00pm
Pharmacy Laws and Ethics (PHSC471) [Alpha] David N. Mintah B1 Thursday 10am - 01:00pm
Critical Thinking & Analysis (CUVH 211) Krebeti Christopher, Rev E-103 Thursday 10am - 12:00pm
Advertising Copy Writing (COMM407) Marian Tsegah, Dr F-204 Thursday 10am - 01:00pm
Introduction to Social Work (SOWK101) Margaret Amenuke-Edusei, Dr F-104 A Thursday 11am - 02:00pm
Taxation (CBAC301) Ernest Bruce-Twum MLT-6 Thursday 11am - 02:00pm
Psychology of Poverty and Wealth Creation (PSYC 321) Derek Oppong, Mr F-104 B Thursday 11am - 02:00pm
Research Methods I (ENDS311) Edward Nunoo, Dr. F-103 A Thursday 11am - 01:00pm
Learning and Motivation (PSYC213) Amma Serwaa Ofori-Amanfo Ms. F-102 B Thursday 11am - 02:00pm
Business & Professional Ethics (FREN419) Justice Sallah, Mr F-101 B Thursday 11am - 02:00pm
Chemical Pathology I (PHSC357) [Beta] Eric Nyarko, Mr E-202 Thursday 11am - 01:00pm
Politico-Economic & Social Develop of African Countries in the context of Globalisation I (FREN319) Terry Amuzu, Mr F-103 B Thursday 11am - 02:00pm
Foundations of Management (CBFW107) Gladys Narki Kumi-Som F-201 Thursday 11am - 02:00pm
Advanced Print Journalism (COMM311) Kofi Akpabli, Mr F-101 A Thursday 11am - 02:00pm
Basic Structures Practical (CENG155-LAB) Lawrence Abladey, Jeremiah Anno-Onumah E-302 Thursday 11am - 01:00pm
Language and Study Skills (COMM103) Michael Tchume, Mr F-401 Thursday 11am - 02:00pm
Critical Thinking & Analysis (CUVH 211) Krebeti Christopher, Rev E-103 Thursday 12pm - 02:00pm
Operating System (COMP303) Gyan, Dr E-303 Thursday 12pm - 03:00pm
Beginners French I (UWFR101) Cornelius Azasu, Mr BSLT 1 Thursday 12pm - 03:00pm
Criminal Law I (LAW107) Eunice Appiah Asare, Mrs. E-301 Thursday 1pm - 04:00pm
History of Medicine (PHAS111) Susan Amuasi, Dr. E-203 Thursday 1pm - 03:00pm
Biochemistry I (Theory) (PHAS201) [Alpha] K. Asem, Dr BSLT 4 Thursday 1pm - 04:00pm
Alternative Dispute Resolution (ADR) I (LAW407) Reynold Twumasi, Mr. E-302 Thursday 1pm - 04:00pm
Physical Pharmacy Practical 1 (PHAD223) [Beta G/H] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu Microbiology Lab Thursday 1pm - 04:00pm
Physical Chemistry Practical (PHAD213) [Alpha C/D] Naa Kwarley Quartey CHEMISTRY LAB Thursday 1pm - 04:00pm
Immunological & Sterile Products Practical (PHSC333) [Alpha A/B] John Antwi Apenteng Pharmaceutics Lab Thursday 1pm - 04:00pm
Use of English (ENGL405) David Doade, Mr F-103 A Thursday 1pm - 04:00pm
Principles of Drug Analysis Theory (PHSC311) [Beta] David N. Mintah, Philip Nortey, Prof, Phoebe Ohene-Marfo B2 Thursday 1pm - 04:00pm
Ornamental Horticulture (CBAG403) Charlotte Badu Prah E-304 Thursday 1pm - 04:00pm
Chemical Pathology II (PHSC358) [Beta] Eric Nyarko, Mr B1 Thursday 1pm - 03:00pm
Medicinal Chemistry II (PHSC411) [Alpha] Kwasi A. Ohemeng, Prof E-202 Thursday 1pm - 04:00pm
Social Studies (I) (COMM107) Rosemary Kimani, Ms F-102 A Thursday 1pm - 04:00pm
Differential Equations (CENG251) J. Oduro-Yeboah, Rev E-204 Thursday 1pm - 04:00pm
Fundamentals of Financial Accounting I (CBFW201) Hadija N. Nyante F-202 Thursday 2pm - 05:00pm
Forestry & Wildlife Management (ENDS413) Ernest Koku, Dr F-104 B Thursday 2pm - 05:00pm
Agricultural Finance (CBAG303) Akua Agyeiwaa Afrane-Arthur F-204 Thursday 2pm - 05:00pm
Cost Accounting (CBAC303) Ishmael G. Appiah F-201 Thursday 2pm - 05:00pm
Critical Thinking & Analysis (CUVH 211) Krebeti Christopher, Rev E-103 Thursday 2pm - 04:00pm
Nursing Practical XIII (Teaching Practice) (NSNG419) [Beta] May Osae-Addae MLT-10 Thursday 2pm - 03:00pm
Sociology (NSNG209) Bernice Essien, Mrs MLT-9 Thursday 2pm - 05:00pm
Strategic Management (CBFW301) Nick Fobih, Dr F-203 Thursday 2pm - 05:00pm
Discrete Mathematics I (COMP107) K. Obeng Sarkodie, Dr F-102 B Thursday 2pm - 05:00pm
Writing for the Screen (COMM409) Ms. Liesbeth Meeuv F-104 A Thursday 2pm - 05:00pm
Group/ Class Project (COMM307) Denise Duncan, Ms F-101 A Thursday 2pm - 04:00pm
Reinforced Concret Design Practicals (CENG357-LAB) R. Lumor, Dr, Jeremiah Anno-Onumah E-201 Thursday 2pm - 03:00pm
Theology of the Old Testament (TMTH405) Charles Amanor-Commey, Rev. ABT-2 Thursday 3pm - 06:00pm
African Philosophy and Cultural Values (TMCE415) Senate Room Thursday 3pm - 06:00pm
Tools and Methods of Teaching (NSNG415) [Beta] May Osae-Addae MLT-10 Thursday 3pm - 05:00pm
Cloud Computing (ITEC313) Gyan, Dr F-101 B Thursday 3pm - 06:00pm
Office Mgt & Administration (TMCA305) Moses Kumi Asamoah, Rev. Dr. ABT-5 Thursday 3pm - 06:00pm
Church Planting & Mission (TMTH202) Sylvia Owusu-Ansah, Rev. Mrs. FR Annex A Thursday 3pm - 06:00pm
Research Methodology (MPTS610) Agyarko, Dr MPhil Lecture Room Thursday 3pm - 06:00pm
Contemporary Moral and Ethical Matters (TMTH309) James Christopher Thomas, Rev. Prof. ABT-3 Thursday 3pm - 06:00pm
Issues in African Traditional Life and Thought (MARS505) Doris Ekua Yalley, Dr. Mrs. MLT-2 Thursday 3pm - 06:00pm
Community Health Nursing – Theory (NSNG311) Eliza Amoah E-201 Thursday 3pm - 06:00pm
French Proficiency (CUVL115) [CBS] Terry Amuzu, Mr E-203 Thursday 3pm - 05:00pm
Sports Psychology (TMFC405) Aaron Adjei, Rev ABT-1 Thursday 3pm - 06:00pm
Homiletics I (TMTH203) Andrew Gbandeh-Mitta, Rev. MLT-8 Thursday 3pm - 06:00pm
Decision Support System (ITEC409) Kissi Mireku, Dr E-303 Thursday 3pm - 06:00pm
Physiology I (NSNG103) Charles E. Annoh, Dr B1 Thursday 3pm - 05:00pm
Entrepreneurship (CBMG403) Alex Abada LT-401 Thursday 4pm - 07:00pm
Critical Thinking & Analysis (CUVH 211) Krebeti Christopher, Rev E-103 Thursday 4pm - 06:00pm
Theory of Structures Practicals (CENG255-LAB) R. Lumor, Dr F-102 A Thursday 4pm - 05:00pm
Cost Accounting (CBAC303) Philip Ayagre MLT-4 Thursday 4pm - 07:00pm
French Proficiency (CUVL115) [ PAS] Cornelius Azasu, Mr TRINITY HALL Thursday 4pm - 06:00pm
Engineering Technology (CENG163) Lawrence Abladey F-103 A Thursday 4pm - 06:00pm
Introduction to Economics 1 (CBS) (ECON101) Paragon Pomeyie Inner Lab Thursday 4pm - 07:00pm
Criminal Law I (LAW107) Isaac Annan, Dr. ABT-4 Thursday 5pm - 08:00pm
Intellectual Property Law I (LAW319) Josiah Quansah, Dr. MLT-5 Thursday 5pm - 08:00pm
Law of Taxation I (LAW311) Dickson Agbogah, Mr. MLT-7 Thursday 5pm - 08:00pm
Nursing Practical XIII (Teaching Practice) (NSNG419) [Alpha] May Osae-Addae MLT-10 Thursday 5pm - 06:00pm
Financial Reporting (CBAC401) Ishmael G. Appiah F-201 Thursday 5pm - 08:00pm
Human Relations in the Church (TMCE413) Paa Ekow Quaye, Rev ABT-5 Thursday 6pm - 09:00pm
Professional Orientation (TMFC401) Aaron Adjei, Rev ABT-1 Thursday 6pm - 09:00pm
Biblical Basis of Counselling (TMFC201) Aku Hayfron, Mrs. ABT-2 Thursday 6pm - 09:00pm
Pastoral Ministry (TMTH301) Andrew Gbandeh-Mitta, Rev. ABT-3 Thursday 6pm - 09:00pm
Inter religious Dialogue (MARS514) Sylvia Owusu-Ansah, Rev. Mrs. MLT-2 Thursday 6pm - 09:00pm
Hermenuetics and Criticism (MPTS640) Agyarko, Dr MPhil Lecture Room Thursday 6pm - 09:00pm
Early Church to AD 461 (TMTH205) Doris Ekua Yalley, Dr. Mrs. MLT-8 Thursday 6pm - 09:00pm
Tools and Methods of Teaching (NSNG415) [Alpha] May Osae-Addae MLT-10 Thursday 6pm - 08:00pm
Introduction to the Old Testament (TMTH103) Charles Amanor-Commey, Rev. MLT-3 Thursday 6pm - 09:00pm
Taxation (CBAC301) Ernest Bruce-Twum MLT-4 Thursday 7pm - 10:00pm
Research Methods (PHAS313) Fiifi Ghartey, Dr. F-202 Friday 7am - 10:00am
Physics for Nursing (NSNG203) Rex Justice Samuel Okoto F-102 B Friday 7am - 10:00am
Pharmacy Laws and Ethics (PHSC471) [Beta] David N. Mintah B1 Friday 7am - 10:00am
Science & Technology For Sustainable Development (CUVS 211) Isaac Ekow Ennin, Rev. (Dr.) F-201 Friday 7am - 09:00am
Software Engineering (ITEC303) K. Obeng Sarkodie, Dr F-401 Friday 7am - 10:00am
Crop Protection (CBAG301) Charlotte Badu Prah E-304 Friday 7am - 09:00am
Hydraulic Engineering (CENG373) Edward Ackom B2 Friday 7am - 10:00am
Structural Dynamics Practicals (CENG453-LAB) R. Lumor, Dr E-303 Friday 7am - 08:00am
Services Marketing (CBMK403) Cynthia Bulley F-203 Friday 7am - 10:00am
Nursing Theories (NSNG313) Brenda Osei-Assibey, Mrs E-301 Friday 7am - 09:00am
Numerical Methods (COMP317) Frederick Gardiner F-103 A Friday 7am - 10:00am
Performance & Rewards Management (CBHR 401) Michael Ofori Ntow, Mr E-103 Friday 7am - 10:00am
Intermediate Accounting (CBAC305) Collins C. Y Mensah F-204 Friday 7am - 10:00am
Enterpreneurship for Comp. (COMP407) Gustave Amuzu E-201 Friday 7am - 10:00am
Media Law (COMM201) Bright Appiah, Mr F-402 Friday 7am - 10:00am
Chemistry and Our World (PHEA107) George Doku, Dr BSLT 1 Friday 7am - 10:00am
Introduction to Logic (CBFW103) Krebeti Christopher, Rev TRINITY HALL Friday 7am - 10:00am
Mathematics for Architects (ARCH115) Abraham Boakye F-304 Friday 8am - 11:00am
Architectural Design II (ARCH240) Mawuli T. Fianu, Delali Gadzekpo F-303 Friday 8am - 04:00pm
Architectural Design III (ARCH340) Ninnette Quaofio, M. J. Akuamoah-Boateng F-302 Friday 8am - 04:00pm
Architectural Design IV (ARCH440) George Olympio, Michael Farkye Agyemang F-301 Friday 8am - 04:00pm
Architectural Design Thesis (ARCH540) J. G. K. Abankwa, J. B. Nerquaye-Tetteh, Ivy Abu, Dr, Emmanuel Ofori-Sarpong LT C-01 Friday 8am - 04:00pm
Public International Law I (LAW205) Beryl Sunkwah Mills, Ms. E-302 Friday 8am - 11:00am
Physical Chemistry Practical (PHAD213) [Beta E/F] Naa Kwarley Quartey CHEMISTRY LAB Friday 8am - 11:00am
Physical Pharmacy Practical 1 (PHAD223) [Beta E/F] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu Pharmaceutics Lab Friday 8am - 11:00am
Immunological & Sterile Products Practical (PHSC333) [Beta E/F] John Antwi Apenteng BIOLOGY LAB Friday 8am - 11:00am
Commercial & Business French I (FREN305) Mawuli Beduya, Mr. F-103 B Friday 8am - 11:00am
The Novel in the 18th& 19th Century (ENGL307) Philomina Mintah, Ms F-104 A Friday 8am - 11:00am
International Finance (CBBF403) Abel M. Agoba MLT-6 Friday 8am - 11:00am
Organisation & Administrative Theory (CBMG406) Dr.Freeman Osei-Tete MLT-2 Friday 8am - 11:00am
French Proficiency (CUVL115) [ COMM] Terry Amuzu, Mr E-203 Friday 8am - 10:00am
Marketing Research (CBMK307) Peter Anabila ABT-4 Friday 8am - 11:00am
Business French II (EDS) (UWFR302) Emmanuel Nkonu, Dr F-102 A Friday 8am - 11:00am
Relationship Marketing (CBMK407) Victor Achiriga MLT-4 Friday 8am - 11:00am
Basic Nursing I (Med-Surg) – Practical (NSNG111) [Group A] Hannah Entsil, Ms. NDR (Block B) Friday 8am - 09:00am
Rewards Management (CBHR401) Eleanor Akoto, Mrs MLT-8 Friday 8am - 11:00am
Ghanaian Literature (ENGL407) Kwesi Quayson, Mr F-101 B Friday 8am - 11:00am
Social Dimensions of Environmental Management (ENDS403) Johnie Nyametso, Dr F-104 B Friday 8am - 11:00am
Radio Production (COMM320) Ms. Liesbeth Meeuv F-101 A Friday 8am - 11:00am
Theory of Structures (CENG255) R. Lumor, Dr E-202 Friday 8am - 11:00am
Labour Law I (LAW303) Nicholas Fredua Kwateng, Mr. E-303 Friday 9am - 12:00pm
Numeracy Skills (CUVS213) [LAW] Ernest Somua-Wiafe E-304 Friday 9am - 11:00am
Law of Banking (CBBF409) Abel M. Agoba F-201 Friday 9am - 12:00pm
Basic Nursing I (Med-Surg) – Practical (NSNG111) [Group B] Hannah Entsil, Ms. NDR (Block B) Friday 9am - 10:00am
Constitutional Law I (LAW103) Susanna Afutu, Mrs. E-301 Friday 9am - 12:00pm
Introduction to Psychology (CBFW105) Noble Osei-Bonsu, Mr TRINITY HALL Friday 10am - 01:00pm
Environmental & Occupational Health (PHAS311) Susan Amuasi, Dr., Felicia Amoo-Sakyi, Dr E-204 Friday 10am - 01:00pm
Human Physiology and Pathophysiology I (PHAS205) Isaac Ekow Ennin, Rev. (Dr.), William Agbozo B1 Friday 10am - 01:00pm
Project (PHSC400) Project Work Lecturer 1 BSLT 5 Friday 10am - 06:00pm
Fundamentals of HRM (CBFW209) [Group B] Michael Ofori Ntow, Mr F-202 Friday 10am - 01:00pm
Advance Web Programming (ITEC311) Gyan, Dr F-401 Friday 10am - 01:00pm
Basic Nursing I (Med-Surg) – Theory (NSNG107) Hannah Entsil, Ms. E-201 Friday 10am - 11:00am
Physical Chemistry (PHAD211) [ALPHA] David N. Mintah, Philip Nortey, Prof B2 Friday 10am - 01:00pm
Social Psychology (PSYC 317) Joseph Ocran, Dr F-102 B Friday 10am - 01:00pm
Media and Peace (COMM417) Bright Appiah, Mr BSLT 1 Friday 10am - 01:00pm
Public Sector Economics l (Elective) (ECON437) Edmund Kwablah F-204 Friday 10am - 01:00pm
Introductory Algebra (CENG151) Abraham Boakye E-304 Friday 11am - 01:00pm
Introduction to Text Analysis (FREN313) Terry Amuzu, Mr F-102 A Friday 11am - 02:00pm
Business Communication I (FREN205) Mawuli Beduya, Mr. F-104 B Friday 11am - 02:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) [Nursing Gen] Kwesi Quayson, Mr, Doreen Hinson E-103 Friday 11am - 02:00pm
Research Methods (ENGL321) Casimir Adjoe, Rev. Fr. Dr F-104 A Friday 11am - 02:00pm
Foundation Engineering - II (CENG469) Eric Adjei, Mr. E-302 Friday 11am - 01:00pm
Introduction to Logic (CBFW103) Krebeti Christopher, Rev MLT-2 Friday 11am - 02:00pm
Entrepreneurship (CBMG403) Alex Abada MLT-9 Friday 11am - 02:00pm
Basic Organic Chemistry I (ENDS205) Otchere, Dr F-103 B Friday 11am - 01:00pm
Social Pharmacy (PHSC371) [Beta] Naa Kwarley Quartey E-202 Friday 11am - 01:00pm
Pharmacy Management (PHSC375) [Alpha] Freeman Osei-Tete---Central Business School E-201 Friday 11am - 01:00pm
International Marketing (CBMK309) Michael Mba Allan BSLT 2 Friday 11am - 02:00pm
Language and Study Skills (COMM103) Michael Tchume, Mr F-101 A Friday 11am - 02:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [SAS-ARC,COMP,ITEC] Isaac Boapeah, Evang F-304 Friday 12pm - 02:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [FASS-COMS/FREN] Isaac Boapeah, Evang E-203 Friday 12pm - 02:00pm
Reinforced Concrete Design (CENG357) R. Lumor, Dr E-301 Friday 12pm - 03:00pm
Insurance (CBBF405) Joseph E. Tetteh F-201 Friday 12pm - 03:00pm
Jurisprudence I (LAW401) Beryl Sunkwah Mills, Ms. E-302 Friday 1pm - 04:00pm
Law of Torts I (LAW203) Gertrude Arthur, Ms. E-304 Friday 1pm - 04:00pm
Physical Pharmacy Practical 1 (PHAD223) [Alpha C/D] Christina Osei - Asare, Mr. Fred W. A. Owusu Pharmaceutics Lab Friday 1pm - 04:00pm
Physical Chemistry Practical (PHAD213) [Beta G/H] Naa Kwarley Quartey CHEMISTRY LAB Friday 1pm - 04:00pm
Immunological & Sterile Products Practical (PHSC333) [Beta G/H] John Antwi Apenteng BIOLOGY LAB Friday 1pm - 04:00pm
Research Methods (FREN421) Emmanuel Nkonu, Dr F-103 A Friday 1pm - 04:00pm
Programming Languages (COMP311) Gustave Amuzu F-401 Friday 1pm - 04:00pm
Social Psychology (COMM305) Joseph Ocran, Dr TRINITY HALL Friday 1pm - 04:00pm
Development Planning Theory (ENDS203) Johnie Nyametso, Dr F-103 B Friday 1pm - 04:00pm
Construction Management (CENG493) Edward Ackom E-204 Friday 1pm - 04:00pm
Principles of Drug Analysis Theory (PHSC311) [Alpha] David N. Mintah, Philip Nortey, Prof, Phoebe Ohene-Marfo E-201 Friday 1pm - 04:00pm
International Human Resource Management (CBHR405) Michael Ofori Ntow, Mr F-202 Friday 1pm - 04:00pm
Information Systems Project Management (ITEC305) Lorraine Johnson F-102 B Friday 1pm - 04:00pm
Numeracy Skills (CUVB106) Frederick Gardiner Inner Lab Friday 1pm - 03:00pm
Sociology (NSNG209) Kwabena Boateng, Dr E-202 Friday 1pm - 04:00pm
Strength of Materials Practical (CENG257-LAB) Lawrence Abladey E-303 Friday 1pm - 03:00pm
Economy of Ghana I (ECON207) Edmund Kwablah F-204 Friday 1pm - 04:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) [ARCH .IT.COMP] Akua Manieson, Mrs F-304 Friday 2pm - 05:00pm
Physics for Nursing (NSNG203) Rex Justice Samuel Okoto ABT-4 Friday 2pm - 05:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) Kwesi Quayson, Mr, Ampofo Samuel Mr. B1 Friday 2pm - 05:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) [CBS] Casimir Adjoe, Rev. Fr. Dr, Benedicta Baidoo E-103 Friday 2pm - 05:00pm
Environmental Auditing (ENDS407) Otchere, Dr, Edward Nunoo, Dr. F-104 B Friday 2pm - 05:00pm
Systems Analysis and Design (COMP203) Kissi Mireku, Dr F-102 A Friday 2pm - 05:00pm
Nursing Theories (NSNG313) Brenda Osei-Assibey, Mrs E-102 Friday 2pm - 04:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [NUR-Regular] Cephas Narh, Dr E-203 Friday 2pm - 04:00pm
General Nursing Intervention I (NSNG411) [Beta] Maame O. Odum, Mrs. MLT-10 Friday 2pm - 04:00pm
Nursing Practical XII (Area of Practice) (NSNG417) Hannah Entsil, Ms. B2 Friday 2pm - 04:00pm
Human Development and Gerontology (TMFC301) Aku Hayfron, Mrs. FR Annex A Friday 3pm - 06:00pm
Managerial Leadership (TMCA409) Moses Kumi Asamoah, Rev. Dr. ABT-1 Friday 3pm - 06:00pm
African Traditional Religion, Philosophy and Cultural Values (MPTS650) Doris Ekua Yalley, Dr. Mrs. ABT-3 Friday 3pm - 06:00pm
Adult Educational Ministry (TMCE403) Senate Room Friday 3pm - 06:00pm
Numerical Methods (CENG351) Abraham Boakye E-301 Friday 3pm - 05:00pm
African Traditional Religion, Philosophy and Cultural Values (MPTS650) Agyarko, Dr MPhil Lecture Room Friday 3pm - 06:00pm
Introduction to Philosophy and Logic (TMGC105) James Christopher Thomas, Rev. Prof. MLT-8 Friday 3pm - 06:00pm
Critical Thinking & Analysis (CUVH211) Philomina Mintah, Ms MLT-11 Friday 3pm - 05:00pm
Cultural Anthropology (TMTH425) Sylvia Owusu-Ansah, Rev. Mrs. ABT-5 Friday 3pm - 06:00pm
Selling and Sales Management (CBMK303) Victor Achiriga MLT-1 Friday 4pm - 07:00pm
Retail Management (CBMK405) Joshua Doe ABT-2 Friday 4pm - 07:00pm
Introduction to Psychology (CBFW105) Noble Osei-Bonsu, Mr F-103 B Friday 4pm - 07:00pm
Statistics & Operations Research (CBBF407) Eunice Adu-Darko, Mrs E-203 Friday 4pm - 07:00pm
International Human Resource Management (CBHR405) Mr. Dacosta Omari LT-402 Friday 4pm - 07:00pm
Labour Economics (CBS) (ECON309) Kofi Korle F-201 Friday 4pm - 07:00pm
Fundamentals of HRM (CBFW209) Michael Ofori Ntow, Mr E-304 Friday 4pm - 07:00pm
Services Marketing (CBMK403) Cynthia Bulley F-204 Friday 4pm - 07:00pm
Corporate Finance (CBBF301) Eunice Adu-Darko, Mrs F-203 Friday 4pm - 07:00pm
Accounting Information System (CBAC403) Julius Aidoo-Buameh F-202 Friday 4pm - 07:00pm
Treasury Management (CBBF401) Dr.Christopher Boachie MLT-6 Friday 4pm - 07:00pm
Agricultural Finance (CBAG303) Akua Agyeiwaa Afrane-Arthur MLT-2 Friday 4pm - 07:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [SAS - NUR] Cephas Narh, Dr TRINITY HALL Friday 4pm - 06:00pm
Principles of Management (NSNG403) [Beta] Kofi Frimpong MLT-10 Friday 4pm - 07:00pm
Industrial Pharmacy Practice I (PHSC361) [Alpha] Philip Nortey, Prof E-202 Friday 4pm - 06:00pm
Pharmacy Management (PHSC375) [Beta] Freeman Osei-Tete---Central Business School E-201 Friday 4pm - 06:00pm
Introduction to Logic (CBFW103) Krebeti Christopher, Rev MLT-9 Friday 4pm - 07:00pm
International Agricultural Trade & Policy (CBAG407) Ferguson K. Gidiglo MLT-3 Friday 4pm - 07:00pm
Electronic Banking (CBBF309) Abel M. Agoba MLT-4 Friday 4pm - 07:00pm
Science & Technology For Sustainable Development (CUVS 211) Bernice Essien, Mrs, Dr. Paul Kretchy Inner Lab Friday 4pm - 06:00pm
International Marketing (CBMK309) Michael Mba Allan F-102 B Friday 4pm - 07:00pm
Career Development Systems (CBHR403) Ophelia D Zungbey, Mrs F-103 A Friday 4pm - 07:00pm
Law of Contract I (LAW105) Eunice Appiah Asare, Mrs. E-301 Friday 5pm - 08:00pm
Intellectual Property Law I (LAW319) Rachel Haizel, Ms. E-303 Friday 5pm - 08:00pm
Constitutional Law I (LAW103) Yaw Dankwa, Rev. ABT-4 Friday 5pm - 08:00pm
Law of Immovable Property I (LAW207) Gilbert Ayisi Addo, Justice MLT-5 Friday 5pm - 08:00pm
Legal Drafting I (LAW405) David Asumda, Mr. MLT-7 Friday 5pm - 08:00pm
Jurisprudence I (LAW401) Beryl Sunkwah Mills, Ms. E-302 Friday 5pm - 08:00pm
Islamic Studies (TMTH403) Sylvia Owusu-Ansah, Rev. Mrs. ABT-5 Friday 6pm - 09:00pm
Research Methods (TMGC300) Moses Kumi Asamoah, Rev. Dr. ABT-3 Friday 6pm - 09:00pm
Taxation (CBAC301) Ernest Bruce-Twum FR Annex A Friday 6pm - 09:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) Akua Manieson, Mrs, George Clifford Yamson E-103 Friday 6pm - 09:00pm
Managing the Congregation (TMCA407) Osei-Sarfo, Prince Rev. ABT-1 Friday 6pm - 09:00pm
International Business (CBMG303) Dr.Alex Addae-Korankye Inner Lab Friday 6pm - 09:00pm
Relationship Marketing (CBMK407) Victor Achiriga MLT-1 Friday 7pm - 10:00pm
Marketing Research (CBMK307) Peter Anabila MLT-2 Friday 7pm - 10:00pm
Science and Technology for Sustainable Development (CUVS211) Bernice Essien, Mrs, Dr. Paul Kretchy LT-Groundfloor Friday 7pm - 09:00pm
Numeracy Skills (CUVB106) Frederick Gardiner MLT-6 Friday 7pm - 09:00pm
Insurance (CBBF405) Joseph E. Tetteh F-201 Friday 7pm - 10:00pm
International Finance (CBBF403) Abel M. Agoba F-202 Friday 7pm - 10:00pm
Agricultural Marketing (CBAG309) Ferguson K. Gidiglo Senate Room Friday 7pm - 09:00pm
International Human Resource Management (CBHR405) Michael Ofori Ntow, Mr F-204 Friday 7pm - 10:00pm
Introduction to Logic (CBFW103) Krebeti Christopher, Rev MLT-3 Friday 7pm - 10:00pm
Business Law (CBFW203) Lawyer Fred Asamoah E-304 Friday 7pm - 10:00pm
Intermediate Accounting (CBAC305) Collins C. Y Mensah F-203 Friday 7pm - 10:00pm
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) David Doade, Mr, George Clifford Yamson E-203 Friday 7pm - 10:00pm
International Finance (CBBF403) Abel M. Agoba MLT-4 Friday 7pm - 10:00pm
Project Management (CBAG405) Prof.Justice Djokoto MLT-8 Friday 7pm - 10:00pm
Philosophy of Religion (MPTS630) James Christopher Thomas, Rev. Prof. ABT-2 Friday 7pm - 10:00pm
Introduction to Psychology (CBFW105) Mr. Dacosta Omari MLT-9 Friday 7pm - 10:00pm
Management Information for Marketing (CBMK301) George K Amoako, Dr F-102 B Friday 7pm - 10:00pm
Procurement and Logistics Management (CBMG301) Gladys Narki Kumi-Som E-201 Saturday 7am - 10:00am
Introduction to Economics 1 (CBS) (ECON101) Paragon Pomeyie MLT-10 Saturday 7am - 10:00am
Entrepreneurship (CBMG403) Philip Asibu- Yartey E-103 Saturday 7am - 10:00am
Introduction to Economics 1 (CBS) (ECON101) Kofi Korle F-201 Saturday 7am - 10:00am
Physics for Nursing (NSNG203) Rex Justice Samuel Okoto F-102 A Saturday 7am - 10:00am
Personality Disorders (TMFC403) Aaron Adjei, Rev ABT-5 Saturday 7am - 10:00am
Contemporary West African Christianity (MARS512) James Christopher Thomas, Rev. Prof. MLT-2 Saturday 7am - 10:00am
Parenting (TMFC305) Aku Hayfron, Mrs. Senate Room Saturday 7am - 10:00am
Electronic Banking (CBBF309) Abel M. Agoba E-304 Saturday 7am - 10:00am
Church Administration & Contemporary Social Values (TMCA415) Sylvia Owusu-Ansah, Rev. Mrs. ABT-1 Saturday 7am - 10:00am
Taxation (CBAC301) Ernest Bruce-Twum F-204 Saturday 7am - 10:00am
Applied Theology of Church Growth (TMTH427) Andrew Gbandeh-Mitta, Rev. FR Annex A Saturday 7am - 10:00am
Statistics & Operations Research (CBBF407) Dr.Christopher Boachie MLT-1 Saturday 7am - 10:00am
West African Church History (TMTH307) Doris Ekua Yalley, Dr. Mrs. ABT-3 Saturday 7am - 10:00am
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) David Doade, Mr, Gladys Afrique Ms Inner Lab Saturday 7am - 10:00am
Research Methodology (MPTS610) Dr. Tony Amoah MLT-8 Saturday 7am - 10:00am
Accounting Information System (CBAC403) Julius Aidoo-Buameh MLT-3 Saturday 7am - 10:00am
Ornamental Horticulture (CBAG403) Charlotte Badu Prah MLT-4 Saturday 7am - 10:00am
Principles of Management (NSNG403) Kofi Frimpong B2 Saturday 7am - 10:00am
Industrial Relations (CBHR303) Paa Ekow Quaye, Rev F-202 Saturday 7am - 10:00am
Strategic Management (CBFW301) Dr.Ben Otchere -Ankrah MLT-9 Saturday 7am - 10:00am
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [CBS-WKD] Isaac Boapeah, Evang E-203 Saturday 7am - 09:00am
Public Administration (CBMG403) Mrs Jane Nakie Quaye ABT-2 Saturday 7am - 10:00am
English Writing Skills & Information Literacy (CUVL113) Michael Tchume, Mr, Gladys Afrique Ms MLT-6 Saturday 7am - 10:00am
Rewards Management (CBHR401) Eleanor Akoto, Mrs MLT-11 Saturday 7am - 10:00am
Ghana Legal System and Its History I (LAW101) Nicholas Fredua Kwateng, Mr. E-301 Saturday 8am - 11:00am
Commercial Law I (LAW313) Jude Tufuor, Mr. E-303 Saturday 8am - 11:00am
Law of Equity and Succession Law I (LAW403) Baffour Boakye, Mr. E-302 Saturday 8am - 11:00am
Law of Torts I (LAW203) Efua Baboa Opoku, Ms. MLT-5 Saturday 8am - 11:00am
Law of Contract I (LAW105) Benjamin Barfo-Bonney, Mr. ABT-4 Saturday 8am - 11:00am
Law of Equity and Succession Law I (LAW403) Emmanuel Opare-Wiredu MLT-7 Saturday 8am - 11:00am
Public Administration (CBMG403) Kems O. Adu-Gyan E-201 Saturday 10am - 01:00pm
Public Sector Accounting (CBAC405) Hadija N. Nyante F-101 B Saturday 10am - 01:00pm
Pathology (NSNG309) Charles Arhinful, Dr F-102 A Saturday 10am - 01:00pm
Fundamentals of Financial Accounting I (CBFW201) Philip Ayagre Senate Room Saturday 10am - 01:00pm
Cost Accounting (CBAC303) Ishmael G. Appiah F-201 Saturday 10am - 01:00pm
Managerial Economics (ECON427) Michael Asamoah E-304 Saturday 10am - 01:00pm
Human Sexuality (TMFC407) Aku Hayfron, Mrs. ABT-5 Saturday 10am - 01:00pm
Strategic Thinking, Planning and Organizational Change (TMCA405) Sylvia Owusu-Ansah, Rev. Mrs. ABT-1 Saturday 10am - 01:00pm
Critical Thinking & Analysis (CUVH 211) Akua Manieson, Mrs E-203 Saturday 10am - 12:00pm
Missionary Christianity & Traditional African Culture (TMTH401) Doris Ekua Yalley, Dr. Mrs. FR Annex A Saturday 10am - 01:00pm
Insurance (CBBF405) Kenneth Ofori MLT-1 Saturday 10am - 01:00pm
International Business (CBMG303) Anna Ewusie-Mensah, Dr. (Mrs) E-103 Saturday 10am - 01:00pm
Marketing Research (CBMK307) Peter Anabila F-203 Saturday 10am - 01:00pm
Creative Communication (MARS501) Rev. Paa Ekow Quaye MLT-2 Saturday 10am - 01:00pm
Beginners' Biblical Hebrew (TMTH207) Osei-Sarfo, Prince Rev. ABT-3 Saturday 10am - 01:00pm
Services Marketing (CBMK403) Felicia de Heer MLT-4 Saturday 10am - 01:00pm
Life Management Skills (CUVL301) David Doade, Mr MLT-11 Saturday 10am - 12:00pm
Introduction to Logic (CBFW103) Krebeti Christopher, Rev F-202 Saturday 10am - 01:00pm
Agribusiness Supply Chain Management 1 (CBAG409) Francis Srofenyoh MLT-10 Saturday 10am - 01:00pm
French Proficiency (CUVL115) Mawuli Beduya, Mr. MLT-6 Saturday 10am - 12:00pm
Nursing Practical XIII (Teaching Practice) (NSNG419) Maame O. Odum, Mrs. B2 Saturday 10am - 11:00am
Financial Reporting (CBAC401) John Ackon MLT-3 Saturday 10am - 01:00pm
Retail Management (CBMK405) Joshua Doe F-204 Saturday 10am - 01:00pm
Human Relations in Organisation (CBHR407) Noble Osei-Bonsu, Mr E-202 Saturday 10am - 01:00pm
Corporate Governance & Administration (CBMG405) Dr.Ben Otchere -Ankrah Inner Lab Saturday 10am - 01:00pm
Constitutional Law I (LAW103) Susanna Afutu, Mrs. E-301 Saturday 11am - 02:00pm
Law of Immovable Property I (LAW207) Gilbert Ayisi Addo, Justice E-303 Saturday 11am - 02:00pm
Law of Taxation I (LAW311) Jude Tufuor, Mr. E-302 Saturday 11am - 02:00pm
Life Management Skills (CUVL301) Michael Tchume, Mr MLT-9 Saturday 11am - 01:00pm
Project Work (NSNG400) Benson Owusu, Mr. B2 Saturday 11am - 02:00pm
Intellectual Property Law I (LAW319) Rachel Haizel, Ms. MLT-5 Saturday 11am - 02:00pm
Ghana Legal System and Its History I (LAW101) Efua Baboa Opoku, Ms. ABT-4 Saturday 11am - 02:00pm
Law of Taxation I (LAW311) Dickson Agbogah, Mr. MLT-7 Saturday 11am - 02:00pm
Fundamentals of Financial Accounting I (CBFW201) Hadija N. Nyante F-203 Saturday 1pm - 04:00pm
Life Management Skills (CUVL301) [CBS - Weekend] Kofi Frimpong E-203 Saturday 1pm - 03:00pm
Integrated Marketing Communication (CBMK401) Felicia de Heer F-204 Saturday 1pm - 04:00pm
Credit Management (CBBF305) Kenneth Ofori MLT-1 Saturday 1pm - 04:00pm
Integrated Marketing Communication (CBMK401) Ebenezer Effah, Dr MLT-2 Saturday 1pm - 04:00pm
International Marketing (CBMK309) Michael Mba Allan Senate Room Saturday 1pm - 04:00pm
Treasury Management (CBBF401) Michael Asamoah E-103 Saturday 1pm - 04:00pm
Intermediate Accounting (CBAC305) Collins C. Y Mensah MLT-3 Saturday 1pm - 04:00pm
Public Sector Accounting (CBAC405) John Ackon MLT-8 Saturday 1pm - 04:00pm
Agricultural Planning and Policy Analysis (CBAG401) Francis Srofenyoh MLT-6 Saturday 1pm - 03:00pm
French Proficiency (CUVL115) Terry Amuzu, Mr F-201 Saturday 1pm - 03:00pm
Psychology (NSNG305) Amma Serwaa Ofori-Amanfo Ms. E-102 Saturday 1pm - 04:00pm
Life Management Skills and Purposeful Living (CUVL117) [ALL CBS-100] Justice Sallah, Mr MLT-9 Saturday 1pm - 03:00pm
Soil and Water Conservation (CBAG311) Duadze Dr. MLT-4 Saturday 1pm - 03:00pm
Human Relations in Organisation (CBHR407) Frederick Frimpong, Mr. ABT-2 Saturday 1pm - 04:00pm
Fundamentals of HRM (CBFW209) John Ofori Damoah, Mr MLT-11 Saturday 1pm - 04:00pm
Performance & Rewards Management (CBHR 401) Eleanor Akoto, Mrs E-202 Saturday 1pm - 04:00pm
International Marketing (CBMK309) Michael Mba Allan ABT-1 Saturday 1pm - 04:00pm
Criminal Law I (LAW107) Baffour Boakye, Mr. E-301 Saturday 2pm - 05:00pm
Law of Torts I (LAW203) Vitus Gbang, Mr. E-303 Saturday 2pm - 05:00pm
Legal Drafting I (LAW405) David Asumda, Mr. E-302 Saturday 2pm - 05:00pm
Company Law I (LAW209) John Baiden, JD ABT-4 Saturday 2pm - 05:00pm
Law of Natural Resources I (LAW301) Dickson Agbogah, Mr. MLT-7 Saturday 2pm - 05:00pm
Commercial Law I (LAW313) Josiah Quansah, Dr. MLT-5 Saturday 2pm - 05:00pm
Law of Banking (CBBF409) Abel M. Agoba FR Annex A Saturday 2pm - 05:00pm
General Nursing Intervention I (NSNG411) Maame O. Odum, Mrs. B2 Saturday 2pm - 04:00pm
Human Nutrition (CBAG307) Kofi Agyei -Henaku MLT-9 Saturday 3pm - 05:00pm
Rural Sociology (CBAG411) Akua Agyeiwaa Afrane-Arthur MLT-4 Saturday 3pm - 06:00pm
Business Mathematics (CBFW101) Ishmael G. Appiah F-202 Saturday 3pm - 06:00pm
Strategic Management (CBFW301) Nick Fobih, Dr F-201 Saturday 3pm - 06:00pm
Business Mathematics (CBFW101) Ferguson K. Gidiglo MLT-6 Saturday 3pm - 06:00pm
Career Development Systems (CBHR403) Ophelia D Zungbey, Mrs ABT-1 Saturday 4pm - 07:00pm
Critical Thinking & Analysis (CUVH211) Terry Amuzu, Mr Inner Lab Saturday 4pm - 06:00pm
Management Information for Marketing (CBMK301) Kutu Adu, Dr MLT-2 Saturday 4pm - 07:00pm
Relationship Marketing (CBMK407) Robert Dzogbenuku F-204 Saturday 4pm - 07:00pm
Sociology (NSNG209) Kwabena Boateng, Dr E-102 Saturday 4pm - 07:00pm
Corporate Finance (CBBF301) Joseph E. Tetteh MLT-10 Saturday 4pm - 07:00pm
Tools and Methods of Teaching (NSNG415) Maame O. Odum, Mrs. B2 Saturday 4pm - 06:00pm
Organisation & Administrative Theory (CBMG406) Anna Ewusie-Mensah, Dr. (Mrs) MLT-8 Saturday 4pm - 07:00pm
Science & Technology For Sustainable Development (CUVS 211) Charles E. Annoh, Dr E-203 Saturday 4pm - 06:00pm
Procurement and Logistics Management (CBMG301) Kofi Frimpong ABT-2 Saturday 4pm - 07:00pm
Company Law I (LAW209) Vitus Gbang, Mr. E-301 Saturday 5pm - 08:00pm
Public International Law I (LAW205) Beryl Sunkwah Mills, Ms. E-303 Saturday 5pm - 08:00pm
Law of Natural Resources I (LAW301) Gertrude Arthur, Ms. E-302 Saturday 5pm - 08:00pm
Criminal Law I (LAW107) Isaac Annan, Dr. ABT-4 Saturday 5pm - 08:00pm
Jurisprudence I (LAW401) John Baiden, JD MLT-7 Saturday 5pm - 08:00pm
Public International Law I (LAW205) Benjamin Barfo-Bonney, Mr. MLT-5 Saturday 5pm - 08:00pm
Crop Protection (CBAG301) Charlotte Badu Prah MLT-3 Saturday 5pm - 07:00pm
Credit Management (CBBF305) Michael Asamoah E-103 Saturday 6pm - 09:00pm
Selling and Sales Management (CBMK303) Robert Dzogbenuku F-202 Saturday 6pm - 09:00pm
Numeracy Skills (CUVS213) Ernest Somua-Wiafe F-201 Saturday 6pm - 08:00pm
Adolescent Health and Development (NSNG405) Maame O. Odum, Mrs. B2 Saturday 6pm - 07:00pm
Foundations of Management (CBFW107) Anna Ewusie-Mensah, Dr. (Mrs) MLT-6 Saturday 6pm - 09:00pm
Business Law (CBFW203) Lawyer Fred Asamoah ABT-3 Saturday 7pm - 10:00pm
Animal Health (CBAG305) Kofi Agyei -Henaku MLT-8 Saturday 7pm - 09:00pm
Financial Reporting (CBAC401) Ishmael G. Appiah F-203 Saturday 7pm - 10:00pm
Cost Accounting (CBAC303) Philip Ayagre MLT-4 Saturday 7pm - 10:00pm
Labour Economics (CBS) (ECON309) George Hughes MLT-10 Saturday 7pm - 10:00pm
Managerial Economics (ECON427) Gloria O. Dzeha, Dr. (Mrs) MLT-2 Saturday 7pm - 10:00pm